Hva kan jeg gjøre for å stoppe voksesmerter?
Jente, 14
Hei, eg er en jente på 14 år, som snart blir 15. Eg har lenge slitt med voksesmerter. Eg er snart helt utvokst og synest derfor det er rart at eg enda sliter med det så mye som eg gjør. Eg får det omtrent 2 ganger hver uke. Noen ganger er det på dagen, men ofte kommer det om kvelden. Smertene er noen ganger veldig intense og andre ganger er de mildere. Dersom eg får det om dagen varer det i omtrent 30 min til 1 time. Men om eg får det på natten kan det vare i flere timer. Det varierer veldig kor eg har vondt. Noen ganger er det på foten, andre ganger er det bakpå leggen og noen ganger er det i låret. Det er veldig irriterende å ha så vondt, så ofte. Så eg lurer på om det er normalt å slite så mye med voksesmerter når man nesten er 15 år og er det noe eg kan gjøre for å stoppe det?
Svar
Hei
Voksesmerter er ikke farlig, og de stopper heldigvis av seg selv etter en stund. Smertene kan komme ofte eller sjeldnere, men det stopper som regel helt, etter senest et år. 
Men voksesmerter er egentlig smerter hos barn til 12 år. Du er nesten 15 år. Her kan du lese mer om voksesmerter. 
Andre årsaker til smertene din kan f eks være feilstillinger i foten, overbelasting, senebetennelse, gikt osv. Jeg kan ikke si sikkert hva årsaken er, uten å ha undersøkt deg selv.
Det kan fortsatt godt være at dette er voksesmerter (selv om du er over 12 år). Og at det uansett er noe ufarlig.
Men det kan være lurt at du går til fastlegen din og får en sjekk av dette likevel. Da kan legen si hva årsaken er. Og kan gi deg råd, og medisiner hvis du trenger det.
Ellers så kan man bruke smertestillende som f eks Paracet hvis smertene blir for ille. (Men ofte går smertene over før medisinen begynner å virke, så en bør helst unngå medisiner).
Jeg tror ikke det er noe du kan gjøre selv, for å bli kvitt dette (annet enn å gå til legen med det). Så gå til fastlegen din (eller hør om du kan få en time over video). Fastleger skal hjelpe pasienter med vanlige ting også, selv om koronaviruset nok har tatt noe av tiden deres nå.
Alt godt!
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 27.3.2020
Oppdatert: 27.3.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
