Jeg har hvite nupper nedentil, hva er det for noe?
Jente, 16
Hei, jeg er en 16 år gammel jente. Jeg har lagt merke til nå de siste månedene at jeg har mange hvite små klumper mellom ytre kjønnslepper og indre. Når jeg klemmer på dem så kommer det hvit puss ut. Jeg har aldri hatt sex, sopp eller kjønnssykdom. De gjør ikke noe vondt i det hele tatt, men jeg bare lurer på hva det er
Svar
Hei jente 16 år.
Så fint at du skriver inn til ung.no nå som du er så usikker på hva disse nuppene er.
Det er helt vanlig med hvite nupper i underlivet.Det er talgkjertler.
Den tynne slimhinnehuden i underlivet blir holdt fuktig av mange små kjertler som slipper ut fukt. Det er viktig for at huden ikke skal tørke. Det er anbefalt å vaske seg nedentil hver dag. Mange bruker intimsåpe fordi det ikke er så irriterende.
Du bør ikke klemme eller plukke på nuppene fordi de da kan bli infiserte/betente. La dem være.
Som du ser så er det du beskriver helt normalt og ikke farlig. Ønsker deg en fin ungdomstid og håper at svaret var til hjelp.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 31.3.2020
Oppdatert: 31.3.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
