Hvilken kvote konkurrerer jeg i?
Jente, 20
Hei! ønsker å gå vernepleie i Bergen til høsten. ORDF er på 43,3. og ord er på 51,2. har selv nå gått folkehøgskole etter videregående. hvilke av de Studiepoengene teller da? Også har jeg selv 40 studiepoeng som jeg har funnet ut, har man en mulighet til å komme inn selv om studiepoenget mitt er litt under?
Svar
Hei
Poenggrensene i kvote for førstegangsvitnemål og ordinær kvote angir den med lavest poengsum som kom inn i opptaket i fjor av søkere fra hver kvote. Poenggrensene er en indikasjon på hvor vanskelig det er å komme inn på et studium.
En poenggrense er aldri bestemt på forhånd, men avgjøres av flere faktorer, som for eksempel antall søkere, poengsummen til de ulike søkerne og endring i antall studieplasser. Poenggrensene kan derfor variere fra år til år.
Hvis du ikke fyller mer enn 21 år i søknadsåret, og dekker kravene til å konkurrere i kvote for førstegangsvitnemål, vil du automatisk bli poengberegnet i begge kvoter: Ordinær kvote og kvote for førstegangsvitnemål. Du vil da havne i den kvoten du kommer best ut i. I kvote for førstegangsvitnemål vil du ikke få med eventuelle tilleggspoeng, alderspoeng, nye fag du har tatt etter videregående eller fag som du har forbedret. Dette vil bare brukes i ordinær kvote.
Her finner du informasjon om poengberegning.
Hilsen Samordna opptak i samarbeid med ung.no
Besvart: 1.4.2020
Oppdatert: 1.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål