Kan man vokse vekk hår med gaffateip eller annen teip?
Jente, 14
Hei, nå som jeg er hjemme for tider pga corona så har eg droppet å barbere leggene , men det begynner å bli mye og jeg vil helst ha det vekk. Jeg har barbert siden jeg var 12-13 år og får ofte sår av barberhøvelen og det er ekkelt å barbere. Jeg lurte på om det går an å vokse seg med gaffateip eller sterk teip eller om det er skadelig for huden. Jeg har ikke lyst å spør mamma om hårfjerningskrem eller voks da hun ikke bruker det selv og syns det er litt kleint
Svar
Hei jente 14 år.
Du må ikke bruke teip av noe slag til å vokse huden din, fordi det kan skade huden. Det som kan skje, er at tapen drar meg seg hud i tillegg til hår.
Jeg skjønner at det føles litt kleint å spørre moren din, men det er nok lurt - hvis du ikke vil betale det selv :)
Det beste er å enten barbere, vokse eller bruke hårfjerningskrem. Du kan få kjøpt voks-strips på for eksempel Normal, i parfymerier og i andre butikker.
Hvis du skal barbere, har jeg noen gode råd til deg. Det er fort gjort å få så/røde nupper etter barbering, og særlig hvis du barberer MOT hår-retningen.
Neste gang du barberer, vil jeg anbefale deg å barbere bare MED hår-retningen. Husk også helt ren hud før barbering, ny og skarp høvel, helst barberskum og rens over etter barbering og skylling med klorhexidin, pyrisept, eller smør med en krem som er til å bruke etter intimbarbering og som har litt antiseptisk virkning.
Håper dette var til hjelp. Jeg legger ved en artikkel om hårfjerning du kan lese.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 3.4.2020
Oppdatert: 3.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål