Spørsmål og svar

Jernangel i 7 år, redd for kreft.

Jente, 18

Hei. Jeg har vært å tatt blodprøve hos lege, so, jeg gjør jevnlig. I det siste har jeg vært veldig dårlig. Har jernmangelanemi. Har folat, d-vitamin mangel, ferritin 4 og hemoglobin på 8,7. Så jeg hadde litt høy b12 vitamin. Har hatt jernmangel i 7 år (spiseforstyrrelse), og hatt anemi siden august. Jeg kan se at b12 har økt gradvis siden og er redd for at det kan være kreft siden det står det? Legen har ikke sagt noe. Så da spør jeg her. Hadde verdi på 729.

Svar

Hei jente 18,

B12 på 729 er ikke lang unna det vi kaller normalområdet, og jeg tenker ikke at dette er et tegn på kreft. Når man har spiseforstyrrelser er det ikke uvanlig at vitaminer og mineraler havner litt på bærtur, ettersom kroppen hele tiden må kompansere for manglende inntak. Så lenge legen din ikke reagerte spesielt på denne verdien, tenker jeg ikke du trenger å gjøre det du heller.

Anemi som har vart over lang tid skal kontrolleres og behandles, jeg regner med at du følges videre hos fastlegen for detet. Jernmangelanemi kan i noen tilfeller ha sammenheng med tarmkreft, ettersom man da kan miste blod gjennom avføringen, men jernmangelanemi kan vel så ofte komme fra dårlig inntak. Videre får jenter i din alder så godt som aldri kreft, så det er nok neppe et uttrykk for dette.

Jeg tenker det er viktig at du går til hyppig oppfølning hos fastlegen din for å se at verdiene blir bedre etter behandling, men jeg føler meg sikker på at du ikke trenger å bekymre deg for om det er snakk om kreft.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 6.4.2020

Oppdatert: 6.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål