Spørsmål og svar

4-5 soppinfeksjoner i året. Følger råd men ingenting hjelper

Jente, 20

Hei. Jeg sliter mye med soppinfeksjon i skjeden og får det opp til 4-5 ganger årlig. Jeg har vært hos lege flere ganger men får bare resept på det som allerede er reseptfritt. Har også vært hos gynekolog men fikk bare en krem som funka slik som de andre reseptfrie. Jeg følger alle råd om vask, truser, sex, bading, bind, tamponger, alt.. men føler at ingenting hjelper. Føler jeg har brukt utallige pakker med både canesten og pevaryl og lurer på: hvor mye tåler egentlig slimhinnene og skjeden av alle disse produktene? Synd at det skal være så dyrt med slik behandling, spesielt for oss unge som fortsatt går på skole og ikke har noe inntekt. Er bare fortvilet og lei.

Svar

Hei jente 20,

Jeg forstår godt at du er forvilet. Det høres ut som at du er godt utredet og har fått behandling som fungerer for en periode, men at det ofte kommer tilbake. Jeg tenker at det dessverre er litt slik at det er viktig å ikke gi opp, da det finnes mange behandlingsmuligheter. 

Slimhinnene dine tåler nok dette godt, og jeg kan ikke ser for meg at de får permanente skader, da disse kremene og preparatene er designet netopp for skjeden. 

Noen som sliter mye med soppinfeksjon, kan komme i mål ved at partner også behandler seg med canesten samtidig, dersom dette ikke er forsøkt.

Jeg er enig at det fort kan bli for dyrt, spesielt om man ikke har annen inntekt. Dersom du får medisinene på resept, finnes det skjema du kan fylle ut for å søke om å få deler av beløpet dekket. 

Skjemaet kan man hente på Helfo sine nettsider (www.helfo.no) eller få det tilsendt ved å kontakte Helfo sin servicetelefon 815 70 030. Kvitteringer må vedlegges søknaden. På kvitteringene må følgende opplysninger framgå:

  • navnet på den som bruker medisinen
  • medisinens navn
  • pris
  • kjøpsdato
  • navnet på legen som skrev ut resepten
  • Apotekets stempel

Øvrig vil jeg altså oppfordre deg til å ikke gi opp. Kontakt fastlegen igjen, be om fornyet vurdering hos gynekolog, snakk med helsestasjon. Jeg du kommer i mål til slutt.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 11.4.2020

Oppdatert: 11.4.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål