Spørsmål og svar

Droppet ut av vgs, har ikke motivasjon for skole.

Gutt, 17

Hei, jeg droppet ut av vgs etter å ha gått i nesten et halvt år grunnet at jeg har vært syk over en lengre tid. Begynner å bli bedre nå men vet ikke helt hva jeg skal gjøre, motivasjonen for skole igjen er lav men vet ikke mye om mulighetene for å få seg jobb og eventuelle veier videre.

Svar

Hei

Du har droppet ut av skolen og sier du ikke har motivasjon for å gå på skole. Videregående skole er frivillig, men de fleste går der for å få en utdanning. I nesten alle yrker må man ha fagbrev. 

En mulighet er om man er så heldig å få jobb uten noen form for utdanning. Jobber man f.esk i mange år med et yrke som f.eks snekring så kan man om man har over 5 års erfaring melde seg opp til fagprøve. Mulig det er litt skole underveis, men dette skal kunne la seg gjennomføre. Dersom du er litt motivert for skole så er det mye greiere om du starter på et utdanningsløp og f.esk tar et fagbrev gjennom vgs og som lærling. Nå da du er har litt bedre helse så går også kanskje skole lettere. Du har ennå rett til videregående skole. 

Lykke til!

Rådgiver vgs

Besvart: 15.4.2020

Oppdatert: 15.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål