Sliter med svie og kløe i underlivet. Kan det være soppinfeksjon?
Jente, 20
Hei! Jeg har slitt med svie og kløe i underlivet i noen uker nå. Områdene det klør mest er fremst i underlivet (ovenfor og rundt klitoris), mellom indre og ytre kjønnslepper, og rundt (og litt inni) analåpningen. Når jeg har sjekka om det er rødt så har det vært det men det er etter jeg har klødd meg så kan være derfor. Kan dette være soppinfeksjon? Evt hemorider i tillegg? Har hørt at man klør i rumpa av hemorider.
Svar
Hei
Det er vanskelig å si hva det kan være. Vi på ung.no gir ingen diagnoser. 
Når det gjelder soppinfeksjon er den vanligste plagen er kløe. I tillegg har mange endret utflod. Utfloden blir gjerne hvit og klumpete, eller litt tørr. Svie i huden rundt skjedeåpningen kan komme etter hvert. Noen kan også ha svie når de tisser eller smerter ved samleie.
Når det klør vil en gjerne også bli rød og få små rifter som gjør at det svir når man tisser. Siden dette er både på de indre og ytre kjønnslepper, samt rundt klitoris og i rumpa er det nok ikke hemorider.
Hvis du tenker at det er soppinfeksjon kan du dra til apoteket å kjøpe Canesten. Den vanligste behandlingen mot sopp er stikkpiller til skjeden sammen med en krem. Dette får du kjøpt uten resept. Spør etter kombinasjonspakning mot sopp på apoteket.
Hvis du har prøvd behandling med stikkpille og krem, og allikevel får plager på nytt, bør du gå til lege. For det første kan det være andre årsaker til at du har kløe og svie i underlivet. For det andre kan kremen og stikkpillene i seg selv gi plager som svie og sårhet, hvis du bruker det for ofte. Hvis legen finner ut at du har sopp kan det være du får beskjed om å forsøke stikkpiller og krem igjen, eller du får resept på en tablett.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 20.4.2020
Oppdatert: 20.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål