Spørsmål og svar

Fått plass på vg2 neste år. Hvordan si ifra seg plassen, lærer si ikke lov?

Jente, 16

Hei, etter sommer skal jeg begynne på 2 vgs. Jeg har allerede fått vite at jeg har fått skoleplass og alt sånt. Men jeg tenker å ta et friår. Fordi jeg trenger virkelig et friår. Hvordan gjør man det? Til hvem må jeg si det til? Sender jeg Mail til noen eller hva? Hvordan dropper man ut liksom? Eller kan man bare ikke møte opp første skoledag så er man automatisk mista skoleplassen? Kan dere si meg hvordan? Og har lærerne lov til å si til meg at jeg ikke kan ta et friår?

Svar

Hei

Du sier at du allerede har fått svar på skoleplass på vg2 til høsten. Da regner jeg med at da du fikk tilbud om plass så matte du takke ja eller nei? Hvis du ikke måtte det så må du gi inntakstkontoret i det fylke du bor og har kommet inn på skole beskjed om at du takker nei til skoleplass til høsten. Læreren kan gi deg råd i forhold til å ta et friår eller ikke. Læreren kan ikke si at du ikke får lov til dette. Videregående skole er frivillig og ingen skal bli tvungne til å gå på videregående skole.


Send en mail til inntakskontoret og si at du takker nei til skoleplass på vg2. Da får andre tilbud om denne skoleplassen.

Rådgiver vgs

Besvart: 20.4.2020

Oppdatert: 20.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål