Spørsmål og svar

Hvordan ta ny utdannelse?

Jente, 20

Hei, jeg angrer på mitt valg og har funnet ut at viderestudier er ikke noe for meg. Så har lyst til å omskolere meg til elektro eller bygg og anlegg, fordi de høres mye spennende ut og jeg liker å være aktiv enn å ha nesa i en bok. jeg lurer på hvordan omskolering funker. mister man vitnemålet, altså man må begynne helt på nytt? la oss si jeg fullfører BoA og vil videreutdanne meg til noe annet har jeg da den generelle studiekompetansen? Hvordan er det å bare begynne på et yrke du ikke har så mye erfaring om?

Svar

Hei

Du skriver ikke så mye om hvilken utdannelse du har fra før, men jeg tolker deg dit hen at du har fullført og bestått videregående skole og har generell studiekompetanse.

Rent juridisk og formelt har du ikke krav på en ny, gratis videregående opplæring (f.eks innenfor Bygg- og anleggsteknikk eller Elektrofag). Det betyr at du har brukt opp retten din til ny videregående utdanning. Den retten får du bare en gang. Det hindrer deg ikke i å søke på nytt i www.vigo.no, men alle elevene som har en ungdomsrett kommer foran deg i køen uansett hvilke karaktergrunnlag de måtte ha. Hvis det da er ledige elevplasser igjen på ditt ønskede tilbud, kan du kanskje få plass. Du må nemlig"starte på nytt igjen" - men kun i programfagene. Fellesfagene har du jo fra før i din generelle studiekompetanse (GENS).  

Utenom å håpe på ledig plass, er det to måter å få en formell ny utdannelse på innenfor den videregående opplæringen:

Du kan ta alle programfagene (Vg1 og Vg2) i ditt nye utdanningsprogram som privatist. Det betyr at du må lese fagene for deg selv og melde deg opp til eksamen på egen hånd - enten i mai/juni eller november/desember hvert år. Regler for oppmelding finner du på www.privatistweb.no. Legg merke til at det koster ca. 1200-1300 kr. pr. fag i eksamensavgift. Deretter kan du søke læreplass som lærling i ca. 2 år før fagprøven avlegges. Du kan også sjekke ut med private tilbydere (f.eks. NKI o.l.) om det tilbys noe lærerstøttet alternativ i programfagene du må ha. Prisen for et fag kan variere, men du må regne med mellom kr. 6.000 og kr. 10.000 pr. fag som da inkluderer lærerstøtte. Eksamensavgifter og bøker kommer i tillegg. 

Den andre og siste varianten er å ta et fagbrev via praksiskandidatordningen; dvs. at du skaffer deg jobb innen fagretningen din "som ufaglært" i en eller annen bedrift, jobber praktisk i 5 år med arbeidsoppgaver (minst 8 800 timer) og tar en teoretisk Vg3 prøve som kalles praksiskandidateksamen. Denne tar du som privatist. Når praksisen er godkjent av Fagopplæringen i fylket ditt og praksiskandidateksamenen er fullført og bestått med minimum karakteren 2, kan du melde deg opp til fagprøven. Ta gjerne kontakt med Fagopplæringen i ditt hjemfylke for å få nærmere opplysninger.

Lykke til!  

   

Med vennlig hilsen 

Viken fylkeskommune, Karrieretjenesten ved Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no

Besvart: 30.4.2020

Oppdatert: 30.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål