Kan sivil ulydighet være straffbart på noen måte?
Gutt, 19
Hei. Kan sivil ulydighet være straffbart på noen måte? For eksempel om en person fester seg ved et sted og nekter å forlate området uansett hva. Hvilken konsekvens kan dette ha, og hva hvis flere (50 - 100) tar del i denne aksjonen? Eksempler på aksjoner er utbygging av ny infrastruktur i naturområder, utbygging av nettverk og meget store inngrep i dyrket mark og fredede områder. Et annen ting er hvis vedkommende (de som utøver sivil ulydighet) går over til å bruke makt og vold mot myndighetene. Hvor straffbart er det egentlig å holde (eller bidra på) opprør i Norge? Jeg var litt nysgjerrig på dette, og lurer på hvilke konsekvenser dette kunne ha i ulike scenarier. Ser frem til svar og tusen takk på forhånd.
Svar
Hei
Ja, sivil ulydighet kan absolutt være straffbart. Sivil ulydighet er jo nettopp å bryte en lov (eller flere lover).
Selv om lovbruddet skjer fordi man vil sette fokus på noe man mener er umoralsk, urettferdig eller galt, er det ikke uvanlig at det blir gitt straff for sivil ulydighet. Om det straffes, eller hvor streng straff som gis, kommer an på alvorligheten av lovbruddet.
Hvis man lenker seg fast et sted, og nekter å flytte seg til tross for pålegg fra politiet, kan man straffes etter politiloven § 30 nr. 1. Etter denne bestemmelsen kan man straffes med bøter eller fengsel inntil 3 måneder. Den vanligste straffen er bøter. Man vil også kunne straffes for ordensforstyrrelse etter straffeloven § 181.
Les gjerne også vedlagte artikkel om konsekvenser av å delta i en ulovlig demonstrasjon.
Bruk av makt og vold mot politiet er et veldig alvorlig lovbrudd. Dette er fordi samfunnet er avhengig av at befolkningen har respekt for politiet, og ikke hindrer dem i å gjøre jobben sin. Den som ved vold eller trusler prøver å påvirke politiet kan straffes med bøter eller fengsel inntil 3 år, se straffeloven § 155. Vold mot politiet kan også, som ved vold mot andre, straffes etter straffelovens forbud mot kroppskrenkelser og kroppsskader, se straffeloven §§ 271 til 274. Ved vold mot politiet vil det nok ha lite å si for straffverdigheten at det skjedde av moralsk overbevisning.
Politisk engasjement er jo supert! Det er likevel gjennom lovlige aktiviteter at man har størst mulighet for påvirkning. Foruten medlemskap og aktivitet i politiske partier, kan politisk påvirkning også skje gjennom lovlige aksjoner. Les mer om dette her.
Med vennlig hilsen
Juristen, ung.no
Besvart: 5.5.2020
Oppdatert: 5.5.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål