Operert for hypospadi som barn, penishodet peker nedover. kan man operere?
Gutt, 15
Hei, jeg ble født med hypospadi og fikk operert det når jeg var liten. Nå som jeg har blitt eldre og jeg får ereksjon er jeg ikke fornøyd med hvordan penisen ser ut. Hodet peker forover og jeg har ikke forhud. På en nettside står det at det ønskede funksjonelle resultat etter operasjon er at en penis skal være rett under ereksjon. Skjønner ikke helt det fordi penisen min har ett hode som peker framover. Er det noe man kan gjøre for å fikse det. Er ganske sjenert og flau over det. Kan man operere det når man blir voksen? Hvis man har operert hypospadi, kan det påvirke hvor lang penisen blir?
Svar
Hei gutt 15,
Det er vanskelig å si helt sikkert om dette er et produkt av operasjonen, eller om det kan være slik penisen hadde utviklet seg uansett. Jeg tenker det er lurt å få det sjekket av fastlege, som eventuelt kan henvise deg videre til urolog (lege som er spesialist på menn sitt underliv og urinveier) for å se om det er noe man kan gjøre noe med.
Med det sagt finnes det et bredt spekter av peniser, hvor det aller meste faller innenfor det man tenker er normalt. Det er stor variasjon i lengde, tykkelse, vridninger, bøyinger, og hoderetninger mellom peniser, så det kan hende at det du har er en slags normalvariant, men det er vanskelig å si uten undersøkelse.
Jeg er ikke urolog, og heller ikke ekspert på akkurat dette, men har vanskelig å se for meg at hypospadioperasjonen skal ha så mye å si for endelig lengde.
Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 6.5.2020
Oppdatert: 6.5.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål