Spørsmål og svar

Spørsmål om skabb og behandling av skabb

Gutt, 20

Hei, Jeg har vært hos lege og fått påvist skabb. Jeg har gjennomført 2 behandlinger, samt vasket klær og sengetøy. Det er nå gått 2 uker siden siste behandling men har fortsatt utslett og skorper på armene. Jeg har også opplevd å få mye skorper etter behandlingen. Er det normalt å ha skorper og oppleve å få nye utslett etter behandlingen? Vil dette si at behandlingen ikke var vellykket?

Svar

Hei gutt 20

Det er veldig vanskelig for meg å svare på om behandlingen var vellykket eller ikke uten å ha mulighet til å stille deg oppfølgingsspørsmål eller undersøke deg. 

Generelt kan jeg si at behandlingen mot skabb er, i de fleste tilfeller svært effektiv, men enkelte kan reagere med hudirritasjon og eksem av skabbmiddelet. Utslett og kløe fra skabbsmitte kan vare i 3-6 uker etter avsluttet behandling, men vil forsvinne hos de fleste. Hvis du nå får nye utslett kan det være som reaksjon på skabbmiddelet eller det kan være en annen årsak. 

For å finne ut av dette vil jeg anbefale deg å ta kontakt med fastlegen din for en vurdering. Det vil være enklere å finne ut av dette når legen har mulighet til å undersøke deg og stille deg spørsmål. 

Håper du fikk svar på noe av det du lurte på og at du snart merker endring! Ønsker deg alt godt og lykke til! 

Vennlig hilsen legen

Besvart: 14.5.2020

Oppdatert: 14.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål