Er testosteron booster/testobooster farlig?
Gutt, 18
Hei lurer på om det er farlig eller risikabelt å bruke testosteron booster til trening.
Svar
Hei
Godt spørsmål. Det er likevel et viktig spørsmål før jeg kan svare deg: hva inneholder testoboosteren din? Dersom testoboostere i seg selv kunne fremme egenproduksjonen din av testosteron, kunne det vært farlig. Men dette gjør de aller fleste altså ikke. For å kunne avgjøre hvorvidt det er farlig, må man se nærmere på ingredienslisten, da det er mange produkter som kalles for testoboostere, men som inneholder helt forskjellige ingredienser fra hverandre.
Enten det er ingredienser som D-asparginsyre, sink, magnesium og vitamin b6, så er det få studier som viser at de skal ha en innvirkning på testosteronproduksjonen i kroppen. For mye sink i kroppen over lengre perioder kan fører til at kroppen vil ha en utfordring med å ta opp jern, og dette kan være farlig. Det er også kjent at slike kosttilskudd, som inneholder mange forskjellige kombinasjoner av ingredienser, og markedsfører seg selv med en muskeloppbyggende effekt, kan være helseskadelig fordi de tilført steroider eller andre dopingmidler.
Testosteronboostere er ment å være kosttilskudd som kan påvirke den naturlige egenproduksjonen av testosteron. Effekten skal være at de øker sexlysten, gir mer energi, bedre treningseffekt og økt muskelmasse – som naturlige steroider. De mest markedsførte ingrediensene har enten en liten sammenheng med den naturlig egenproduksjonen, eller ingen.
Du er uansett en 18 år gammel gutt, i gullalderen for høy egenproduksjon. Du har aller best forutsetninger for trening akkurat nå. Det vil ikke være noe mer enn en sunn og aktiv livsstil som vil kunne fremme egenproduksjonen din utover steroider. Dette er også helt risikofritt, kontra det å bruke komplekse produkter man ikke helt vet hva inneholder.
Har du tanker eller spørsmål om bruk, kan du ta kontakt med oss for mer informasjon.
Hilsen Dopingkontakten
Chat (tirs-fre kl 11-18, www.antidoping.no/dopingkontakten)
Telefon (tirs-fre kl 11-18, 80050200)
E-post (dopingkontakten@antidoping.no)
Besvart: 13.5.2020
Oppdatert: 13.5.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål