Spørsmål og svar

Vondt i testiklene når jeg onanerer lenge, kjenner fortykket streng.

Gutt, 15

Hei. Jeg onanerer ganske ofte. Men visst jeg ikke har onanert på ganske lenge, så pleier jeg å onanere en liten stund. Men da tilslutt pleier det å gjøre litt vondt i bitestiklene. Er det fordi det begynner å bli for mye sæd der? Og jeg har også kjent at sædlederene over venstre testikkelen er mye større, breiere og tjukkere enn sædlederne over høyre testikkel. Er dette normalt? eller kan dette være årebrokk eller cyster? Kan du også fortelle litt om hva årebrokk og cyster er?

Svar

Hei gutt 15,

Smerter i bitestiklene når man har vært kåt lenge kalles på slang "blue balls". når man er kåt strømmer det blod til kjønnsorganet. Dette gir over tid høyt trykk i bitestiklene som gjør at det blir ømt og vondt. Dette er helt normalt.

Over testiklene finnes ikke bare sædleder, men også flere lag med bindevev, vener og arterier. Hvis en er fortykket er det ofte et tegn på årebrokk. Ved årebrokk. Inne i venene finnes det mange rekker med sluser som passer på at blodet ikke strømmer tilbake i venen, men kun kan gå en vei. Disse klaffene kan noen ganger bli ødelagt. Da blir det høyt trykk i venen, og den vil utvide seg og bli knudrete å ta på.

Jeg vet ikke om det er åreknuter du kjenner over testikkelen uten å ha undersøkt deg. Hvis dette er nytt, tenker jeg kanskje det er lurt at du får noen på helsestasjon for ungdom, eller fastlegen til å se på det for å være på den sikre siden.

Cyster er en fellesbetegnelse på væskefyllte hulrom i kroppen. Slike væskefylte hudrom oppstår når en eller annen type væske skilles ut raskere enn den tas opp igjen.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 20.5.2020

Oppdatert: 20.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål