Spørsmål og svar

hadde samleie 5 dager før innsetting av p-stav, kan jeg være gravid?

Jente, 15

Hei jeg satt inn p stav den 13 mai (det er 17 mai nå) hadde ubeskyttet samleie den 8 mai og jeg skulle hatt eggløsning rundt den 13 mai fikk aldri utelukket graviditet før innsettelse har nå begynt å kjenne kramper i magen er av og til kvalm og har bittelitt øme pupper kan jeg være gravid eller er dette bare bivirkninger på p staven leste at det er normalt med uregelmessig blødninger etter innsettelse men jeg fikk aldri det, er det bare tilfeldig eller kan det også være et tegn på at jeg er gravid? og vist det viser seg at jeg er gravid er p staven farlig for barnet?

Svar

Hei


Så flott at du har fått et sikkert prevesjonsmiddel.  Sædceller regner vi med at kan overleve I kvinnens kropp I ca 5 dager.  Hvis du ikke setter inn p-staven I de fem første dagene I menstruasjonen må du bruke tilleggsprevensjon eller avstå fra sex de 7 første dagene etter insetting. De symptomene du beskriver er mest sannsynlig bivirkningene av p-staven.  De pleier å gi seg I løpet av de tre første månedene etter innsettelsen. 

Selv om det er en svært liten sjanse for at du er gravid, er det nok lurt av deg å ta en gravidtetstest om ca 3 uker bare for å være sikker. Gratis tester får du hos helsesykepleier på skolen, helsestasjon for ungdom og på Amathea.  

 

Amathea- Gravid og usikker?

Noen å snakke med?

I samarbeid med ung.no

Besvart: 18.5.2020

Oppdatert: 18.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål