Spørsmål og svar

Jeg liker ikke tennene mine. Hva kan jeg gjøre?

Jente, 14

Jeg er fornøyd med meg selv med det meste, alt jeg ikke liker ved meg klarer jeg å jobbe med. Det er bare en ting jeg ikke klarer og det er tennene mine. Fortennene mine er lengre en resten av tennene oppe og litt gule mitt på. Jeg synes det er ekkelt å vise de. Mange har også kommentert det noe som gjør meg enda mere usikker på det og meg selv. Vet ikke hva jeg skal gjøre, noen dager er det så ikke så jeg begynner jeg gråte fordi jeg føler meg så stygg. Tenker ekstra på det ned tanke på gutter og sånn at de ikke liker meg og sånn, om de legger merke til det osv.

Svar

Hei

Ungdomstiden er ikke lett, og det blir ofte en klisje når voksne sier slikt, men det blir faktisk bedre senere.

I 13-14 års alderen er ikke tennene kommet på plass der de skal være. Utviklingen er ikke ferdig. Derfor vil ofte tennene se litt annerledes ut hos mange. Åpenrom der melketenner har stått er vanlig, mellomrom er veldig vanlig og ulik lengde på tennene er en gjenganger. Noen er tidligere utviklet, slik at tennene kommer raskere på plass. Det jeg prøver å skrive litt om er at det kan være at du enda har en del i tannutviklingen igjen, som vil påvirke bittet og tannstillingen.

Jeg foreslår at du nevner det du skriver her for tannpleier eller tannlege neste gang du er til kontroll. De vil vurdere tannstilling, og utseendet, og så fortelle deg om hav du kan forvente framover, og om det er noe som bør eller kan gjøres.

Lykke til!

Vennlig hilsen tannlegen, ung.no

Besvart: 4.6.2020

Oppdatert: 4.6.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål