Kan jeg komme inn på lektor-studiet?
Jente, 19
Jeg har 3 i 1P og 3 i 2P. Jeg skal komme inn på lærerstudiet. Må jeg ta ta opp 2P og få 5? Jeg lurer også, fordi 3+3/2 er jo 4,5. Har jeg ikke egentlig snittet da? Holder det å ta opp 2P og få 4, eller må jeg få 5?
Svar
Hei
For å dekke de spesielle opptakskravene til lektor-studiet må du dokumentere gjennomsnittskarakter 3 eller bedre i norsk (393 timer) og gjennomsnittskarakter 4 eller bedre i matematikk (224 timer) og minst 35 skolepoeng. Du dekker også karakterkravet i matematikk hvis du har bestått ett av følgende programfag: S1, S2, R1 eller R2.
Dersom du har to karakterer i matematikk og de begge er på 3 så har du et gjennomsnitt på 3. Det er dessverre ikke høyt nok, så når du skal ta opp matematikk må du få en god nok karakter til at det drar opp snittet ditt til 4.
Du kan bruke en karakterkalkulator for å regne ut snittet ditt.
Hilsen Samordna opptak i samarbeid med ung.no
Besvart: 5.6.2020
Oppdatert: 5.6.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
