Har en hudfarget nupp på den ene kjønnsleppen, hva er det og er det farlig?
Jente, 13
Hei i hvertfall 1 år nå har jeg hatt en liten hudfarget knupp på den ene kjønnsleppen min. Den er flat og velding liten, den stikker ut fra huden. Den gjør ikke vondt men jeg lurer på hva dette er. Jeg viste det til mamma en gang for lemge siden og hun sa det sikkert ikke var noe, men nå har den plutselig blitt svart/lilla. Jeg har en til på innersiden av låret og på armen men de er hudfarget. Hva er dette?? Jeg begynner å bli redd siden den plutselig ble svart/lilla! Er det farlig? Kan det være hudkreft?! Plis svar. Og plis ikke bare si at jeg burde dra til legen eller vise det til mamma igjen. Jeg synes det er veldig kleint og jeg kommer ALDRI til å tørre det. Så plis svar meg på hva det er og om det er farlig
Svar
Hei Jente 13
Jeg skjønner at du lurer på hva dette er og at du ønsker et klart svar på det. Dessverre er det umulig å si noe sikkert om hva det er uten å ha mulighet til å undersøke deg eller stille deg spørsmål. Derfor kan ikke vi i ung.no stille diagnoser eller anbefale behandling.
Basert på det du skriver kan det høres ut som nuppen er en skin tag. Det er en liten hudfarget nupp/hudflik som står litt opp fra huden. Det kan også være en vorte, føflekk eller en annen hudtilstand. Som sagt er det vanskelig å si noe sikkert uten å undersøke deg. Felles for alle de jeg nevnte er at de er helt ufarlige og ikke trengs å gjøres noe med med mindre de gir plager.
Når noe på huden blir blåsvart eller lilla er det ofte fordi det har blødd under huden eller hvis området har mistet blodtilførselen. Dette er som regel helt ufarlig og ikke noe å bekymre seg for. Men noen føflekker som endrer farge skal man være obs på. Det kan være et tegn på føflekkreft. Men som regel er det flere tegn man finner i en ondartet føflekk.
Dersom en føflekk har ett eller flere av punktene under bør du oppsøke lege og få undersøkt føflekken nærmere:
A - Asymmetri
B - Begrensning. Disse føflekkene har ofte en ujevn (uskarp, uregelmessig) kant.
C - Culør. Fargen er ujevn og ofte med sorte partier.
D - Diameter. Føflekkene er ofte 6 millimeter eller større.
E - Elevasjon (høyde).
Siden nuppen din har skiftet farge kan det være lurt å få den undersøkt av lege. Mest sannsynlig er det ikke noe farlig, men hvis du er bekymret kan et besøk til legen kanskje berolige deg. Jeg skjønner at du synes det er flaut å skulle gå til legen. Det er mange som synes det er flaut å gå til legen med problemer fra underlivet, men dette er noe vi leger forholder oss til hver eneste dag. Vi synes aldri det er ekkelt eller flaut.
Jeg skjønner at det kan være flaut å skulle snakke med mamma om ting med kroppen, men som oftest har voksne mer peiling enn man tenker at de har. Hvis du er bekymret for at du er syk tror jeg mammaen din ønsker å vite det sånn at hun kan hjelpe deg. Kanskje kan mammaen din finne ut hva det er ved å se på det eller hun kan hjelpe deg å vurdere om det er noe som bør sees på av lege. Noen ganger kan også bekymringer vi har bli enklere å håndtere når vi deler dem med noen.
Jeg skulle gjerne gitt deg et mer konkret svar på hva dette er, men det blir dessverre vanskelig. Jeg håper likevel du fikk svar på noe av det du lurte på. Jeg håper du finner ut av det og ønsker deg alt godt og lykke til!
Vennlig hilsen legen
Besvart: 18.6.2020
Oppdatert: 18.6.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


