Jeg hadde samleie for første gang - med kondom, er redd for å være gravid!
Jente, 15
Hei, så jeg og kjæresten min hadde samleie og det var min første gang. Vi brukte kondom og den sprakk ikke. Jeg etter vi var ferdi så jeg at jeg hadde begynt og blø litt. Men nå 1 uke i etterkant har jeg hatt litt vondt i magen, og følt magen har blitt litt større. Jeg føler selv at det sikkert bare er luft men det er bare den lille tvilen. Så jeg er bare nyskjerri på om d kan vær en skjanse på bli gravid. Hilsen fortvilet jente.
Svar
Hei jente 15 år!
Hvis dere brukte kondom hele tiden under samleiet og det ikke sprakk eller gled av, kan du ikke være gravid. Det må komme sædceller opp i skjeden din for å gjøre deg gravid.
1 uke etter samleiet er det uansett for tidlig å merke at man er gravid. Føler du at magen er større, må det skyldes noe annet. De første månedene av svangerskapet er fosteret så lite at det ligger nede i bekkenet og mange blir ikke synlig før etter den tid.
Fortsett å bruke kondom, så lenge du ikke går på hormonell prevensjon. Skjer det uhell med kondomet, bør du ta angrepille.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 12.7.2020
Oppdatert: 12.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
