Små klumper ved skjede inngangen
Jente, 17
Jeg har merket noen små kuler ved inngangen til vagina. Jeg kjenner dem ikke, og vet ikke om det er normalt eller ikke. Det har klødd veldig mye i 2 uker, men det sluttet å klø for 1 uke siden. Nå hvis jeg tørker meg rundt vagina, kan jeg begynne å blø. Også når jeg tørker meg så kan det begynne å klø litt. Har mye utflod og det lukter litt som eddik. Hvis det har noe å si, så hadde jeg ubeskyttet sex for 2 månder siden, og fikk rif, men har hatt mensen etter d. Nå når jeg tar speil for å se i underlivet, så kjenner jeg 5 ish små kuler ved inngangen til vagina. Skulle også ha mensen, men har ikke fått det. Hva skjer? E redd. Men vil ikke oppsøke lege. Hvis du mener jeg må, fungerer «lommelegen»?
Svar
Hei
dersom du hadde sex uten kondom kan det være kjønnsvorter. Kjønnsvorter kan variere i størrelse og utseende. Noen er små, hudfargede og flate, andre kan være mer knudrete og hvite. Antallet varierer også. Noen får bare én, mens andre får flere vorter. I tillegg til vorter er det ikke uvanlig å få plager som kløe, svie og små sprekker i hud og slimhinner. Kjønnsvorter er ikke farlig. Huden vil etterhvert bli helt normal, selv om det tar tid. Synlige kjønnsvorter kan behandles. Uten behandling vil vortene uansett forsvinne av seg selv innen 12-18 måneder. Man kan altså la være å behandle kjønnsvorter, men de vil vanligvis forsvinne raskere med behandling i form av pensling eller krem. 
Det er ikke sikkert dette er kjønnsvorter. Det kan også være helt normale klumper i slimhinnen. Jeg vil oppfordre deg til å oppsøke fastlegen din, eller lege på helsestasjon for ungdom som kan fortelle deg hva dette er dersom du er plaget. 
Hilsen legen, ung.no
Besvart: 16.7.2020
Oppdatert: 16.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


