Spørsmål og svar

Endret utflod og menstruasjon. Er noe galt?

Jente, 16

Jeg fikk mensen når jeg var 13 år og har i de siste årene hatt en jevn syklus på 29-32 dager. De siste månedene har jeg fått ganske mye brun utflod etter eggløsning og blødninger et par dager etter dette igjen. Jeg har også krampe i magen når jeg har blødningene så kan dette være mensen og at syklusen min bare har blitt mye kortere? Jeg har aldri hatt sex så det kan ikke være en kjønnssykdom. Jeg tok aldri sprøyten mot livmorshalskreft så kan det være det? Jeg er veldig bekymret men tørr ikke å si det til mamma eller dra til helsestasjonen.

Svar

Hei jente 16 år

Som du selv sier kan det ikke være en kjønnssykdom / seksuelt overførbar sykdom hvis du ikke har hatt sex. Livmorhalskreft er i nesten alle tilfeller forårsaket av HPV-viruset som smitter seksuelt. Har man aldri hatt sex er derfor risikoen for livmorhalskreft tilnærmet null. Nytten ved HPV-vaksinen er størst hvis man ikke har hatt sex enda (fordi man da ikke har HPV-viruset). Derfor anbefaler jeg at du tar den.

Selv om vi i ung.no gjerne ønsker å hjelpe deg er det vanskelig å si hva det kan være når vi ikke har mulighet til å stille deg flere spørsmål. Derfor anbefaler jeg at du prøver å ta en tur til helsestasjonen eller fastlegen. De har begge taushetsplikt. Man er helserettslig myndig når man er 16 år, så det er ingen grunn til at foreldrene skal få vite om det. God bedring og lykke til!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 26.7.2020

Oppdatert: 26.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål