Spørsmål og svar

Hvorfor har jeg ikke førstegangsvitnemål?

Gutt, 19

Jeg har nå fått svar på søknaden min om høyere utdanning, jeg ser jeg er blitt regnet ut ifra som en ordinær-søker og ikke en med førstegangsvitnemål. Står på vitnemålet at det ikke er førsteg.vitnemål, og det var jeg rett og slett ikke klar over før idag da jeg sjekket. Har gått 2år yrkesfag og ca. 1,5mnd på påbygg i 2018 før jeg droppet ut, men tok påbygg opp igjen, og har fullført det. Regnes den 1,5 mnd jeg hadde på påbygg som et 3. år på vgs? Jeg leser at en med førstegangsvitnemål er en med 3 årig vgs og under 21. Jeg har jo ingen karakterer eller fullført noe fra den 1,5 mnd på påbygg, og jeg syns det er urimelig at det skal telles som et 3. år. I teorien har jeg jo kun gått 3 år på vgs. Jeg er veldig stresset nå fordi jeg kom ikke inn på noen av studiene (fordi jeg blir regnet som ordinær-søker, alt jeg har søkt på har jeg tatt tidligere førstegangsvitnemål-karakterer fra tidligere år som utgangspunkt for søknaden jeg leverte i april)

Svar

Hei

Dessverre så høres det riktig ut at du ikke har førstegangsvitnemål. Førstegangsvitnemål handler ikke om hvor mange år du til sammen brukte på skolen, men at du har tatt skolegangen på "normal tid" uten avbrudd eller forsinkelser. Så hvis du droppet ut og tok opp påbygg igjen senere, så er du "forsinket" og ikke lenger innenfor førstegangsvitnemålet. 

Ta gjerne kontakt med skolen din, de er de som bestemmer og skriver ut førstegangsvitnemålet, og har best kontroll på reglene. Men slik det høres ut for oss, er det dessverre riktig at du ikke kan søke med førstegangsvitnemål, men må søke i ordinær kvote. 

Lykke til, og håper at det ordner seg og at du kommer inn på interessant studie! 

Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver

I samarbeid med Ung.no

Besvart: 23.7.2020

Oppdatert: 23.7.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål