Hva er det barneverntjenesten dekker av utstyr ved flytting til fosterhjem?
Jente, 15
Hei, jeg skal flytte til fosterhjem og skal shoppe masse ting som til utsyr til rom, men jeg lurte på om barnevernet fortsatt kan dekke andre ting som klær, mobil, skolering osv? Det blir lett rundt 30 000 men er liksom det veldig mye så jeg ikke kan få noe. Tusen takk for svar!
Svar
Hei og takk for at du tar kontakt med oss!
Ved plassering i fosterhjem skal barneverntjenesten i samarbeid med fosterforeldrene sørge for at barn har med seg tilfredsstillende klær og utstyr, og barneverntjenesten skal dekke utgiftene i forbindelse med dette. Eventuelt kan barneverntjenesten gi penger til fosterforeldrene slik at de sørger for dette.
Fosterforeldrene dine får også penger fra barneverntjenesten og barnetrygd hver måned som skal gå til mat, klær, lommepenger, telefon, ferie og fritidsaktiviteter. Det er fosterforeldrene dine som bestemmer over disse pengene og hvor mye du skal få i lommepenger. Fosterforeldrene dine kan også søke barneverntjenesten om penger til å dekke ekstrautgifter.
Du kan lese mer om rettigheter for deg som bor i fosterhjem på denne informasjonssiden: https://bufdir.no/Barnevern/Rettigheter_lover_og_forskrifter/Rettigheter_for_barn_og_unge_i_barnevernet/Rettigheter_for_deg_som_bor_i_fosterhjem/
Vennlig hilsen barnerettsjuristen
Besvart: 3.8.2020
Oppdatert: 3.8.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål