Spørsmål og svar

Kan jeg gå college i USA etter påbygg?

Gutt, 16

Hei! Eg skal snart søke til videregåande skule, men etter videregåande skule vil eg studere på College i USA. Men eg er usikker om eg skal gå studiespesialisering eller yrkesfagleg med påbygg. Eg har veldig lyst til å studere på College i USA. Jeg veit at studiespesialisering er veien til å studere vidare, men eg veit også at eg må lære fremmedspråk som eg er ikkje så komfortabel med. Kva synes du eg burde gjere? Kva er beste valget tenker du? Tusen Takk for din tid!

Svar

Hei

Godt spørsmål! Det kan variere litt mellom universitetet i USA hvilke opptakskrav de har, men så vidt vi vet vil det ofte gå fint dersom du har tatt yrkesfag + påbygg. 

Men vi er ikke eksperter på dette og har ikke full oversikt, så vi anbefaler at du tar kontakt med ANSA her i Norge. De er eksperter på utdanning i utlandet, og kan mye om å studere i USA. 

Her ser du sidene deres med informasjon og tips for å studere i USA.

De svarer på spørsmål gratis, så ville kontaktet dem og hørt litt mer om de anbefaler spesielt å gå studiespesialisering, eller om du like fint kan gå yrkesfag + påbygg. 

Dersom du vil utveksle i Vg2, bør du ta studieforberedende utdanningsprogram, for det er det løpet som utveksling er lagt opp til.

Du kan også snakke med lærer eller rådgiver på skolen din, kanskje de også vet noe om dette :) 

Lykke til!

Hilsen René,
Utdannings- og jobbrådgiver

I samarbeid med Ung.no

Besvart: 9.8.2020

Oppdatert: 9.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål