Jeg vil bytte skole
Jente, 13
Hei. Jeg trives ikke på skolen min. Jeg går på en idrett som jeg har mange venner på å de gpr på en skole som jeg vil begynne på. Å før corona sp ble jeg mobbet å kom løpende hjem til mamma å gråt. Å den ene gangen så fikk jeg nok, jeg bare slo til han å etter det så har ikke han plaget meg da har vennenen hans begynt. Men jeg har sakt det til mamma å ho har tatt det opp med skolen men de gjør jo ikke noe med det. Å jeg vil bytte skole forid jeg tror jeg kommer til å få det kjempe bra der. Det er veldig mange jeg kjenne som går på den skolen
Svar
Hei!
Så flott at du har sagt fra til foreldrene dine om at du blir mobbet! Det er også veldig fint at foreldrene dine har sagt fra til skolen. Det er dumt at skolen ikke følger opp og gjør noe med det. Det er ganske tydelige regler på at dersom noen mobbes på skolen, må skolen ta tak i det.
Her er det viktig at foreldrene dine, og du, sier i fra på nytt. Man kan kreve at skolen setter inn tiltak for at du skal få det bedre. Du har krav på å trives på skolen!
Det er ikke alltid bare lett å få bytte skole. Det handler om flere ting, blant annet hvilken skole man hører til og om det er plass på den andre skolen. Men det går an å søke.
Det er bra at du har mange venner på den skolen du vil flytte til. Men vær klar over at selv om du har det er det ikke sikkert du vil trives på den nye skolen. Det er ikke alltid at alt løser seg ved å bytte skole.
Prøv å ta saken opp igjen med lærere eller rektor på den skolen du allerede går på. Snakk med rådgiver for å finne ut hvordan du og foreldrene dine eventuelt kan søke på en annen skole.
Les gjerne artiklene jeg har lagt ved.
Jeg håper dette var til hjelp for deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 15.8.2020
Oppdatert: 15.8.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
