Spørsmål og svar

Generell studiekompetanse etter fagbrev

Gutt, 18

Hei. Jeg er nyansatt lærling hos en bedrift her i Trondheim, og jeg har noen spørsmål vedrørende det å ta opp fag som privatist. 1. Etter å ha tatt et fagbrev, trenger jeg færre fag for å få generell studiekompetanse. Kan jeg begynne å ta opp disse fagene imens jeg er lærling, eller må jeg vente til jeg har bestått fagprøven? 2. Ser høyskoler og universiteter (og arbeidsplasser som kan være aktuelle etter f.eks en master) i andre felt som ikke nødvendigvis har noen relasjon til elektrikerfagbrev negativt på det at man har et fagbrev og ikke normal studiekompetanse fra vgs, og vil jeg bli nedprioritert på grunn av dette?

Svar

Hei

Så flott at du har tenkt å skaffe deg dobbel kompetanse, da! Det er viktig i forhold til fleksibilitet i dagens samfunn.

1) Da er regelen slik at du etter å ha gjennomført læretida og har fullført og bestått Fagprøven, har rette til Vg4 Påbygg til generell studiekompetanse etter yrkeskompetanse. Da vil du få et Vg4 år som består av fagene historie, Matematikk 2P-Y, Naturfag og Norsk. Når dette er gjennomført og bestått, vil du både ha oppnådd fagbrev som elektriker og generell studiekompetanse.

2) Ingen bedrifter, høgskoler eller universiteter ser negativt på denne dobbeltkompetansen. Tvert i mot: Disse er attraktive studenter som både har praktiske og teoretiske ferdigheter som er viktige egenskaper i en framtidig utdanning på bachelor- eller masternivå.

Lykke til! 

     


Med vennlig hilsen 

Viken fylkeskommune, Karrieretjenesten ved Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no

Besvart: 18.8.2020

Oppdatert: 18.8.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål