Spørsmål og svar

Bytte av utdanningsprogram og konsekvenser for fagkrav

Jente, 18

Hei. Jeg er jente 18-åring som gikk et år på studeispealisering og vil bytte til helse fag. Jeg leser om hvordan man kan få generell studeikometanse etter man et ferdig med to år med helse fag arbeid. Og som vil fortsette å ta opp påbygg Men jeg har lest at på påbygg så må man ha valgfri program. Jeg har fremmedspråk i nivå 3 og lurere om det et mulig å ta opp eksamen i nivå 3 som fremmedspråk også slipper jeg å ha valgfri på vg3 for påbygg. Det står på språk og samfunn at man kan velde fremmedspråk i 3 ulike nivå? Takk for svaret ..

Svar

Hei

Hvis du ikke har gjort et omvalg tidligere, vil du ha rett til å gjøre et omvalg fra Vg1 SSP til Vg1 Helse- og oppvekstfag. Når du har fullført et Vg2-program på Helse- og oppvekstfag, kan du søke Vg3 påbygg til generell studiekompetanse. De må du ha fellesfagene Historie, Kroppsøving, Matte 2P-Y, Naturfag og Norsk. Siden du da allerede har hatt naturfag (fra Vg1 SSP), må du erstatte dette med et 140-timers programfag; enten fra et et studieforberedende eller yrkesfaglig utdanningsprogram. 

I tillegg skal du ha et nytt programfag (på 140 timer) fra studieforberedende utdanningsprogram (enten realfag eller språk, samfunnsfag og økonomi. Her kan du f.eks. velge fremmedspråk - nivå 3. 

Lykke til!

Med vennlig hilsen 

Viken fylkeskommune, Karrieretjenesten ved Veiledningssenteret Follo, i samarbeid med ung.no

Besvart: 27.8.2020

Oppdatert: 27.8.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål