Hvordan kan familien få bedre råd?
Jente, 15
hei. jeg har lyst på jobb. familien har ikke så bra økonomi for tiden så jeg tenker jeg må hjelpe til, utenfor skolen. jeg er lei av å ikke ha nok penger til det jeg har lyst på, og ting jeg trenger. vi kan ikke ta oss råd til en dyrere juice eller orntlige middager. jeg er lei av å spise frossenpizza og nudler til middag. poenget mitt er at jeg vil skaffe meg en jobb slik at familien går rundt og fungerer slik som før. en familie på 5, med kun en inntekt som ikke er serlig høy funker ikke så bra. har ikke råd til nye klær eller ting familien trenger. smågodt på lørdagene hadde vært fint igjen. har du noen råd til jobb, og evt noen råd til hvordan ha mere penger til dagligvarer osv? takk på forhånd
Svar
Hei
Jeg skjønner at det er vanskelig å være tenåring i en familie med lav inntekt. Det er flott at du er opptatt av hvordan du kan bidra, men det er viktig for meg å si at familiens økonomi ikke er ditt ansvar. Det er viktig at foreldrene dine gjør det de kan for å sikre inntekt og søke hjelp og støtte til utgifter. NAV skal sikre at alle har nok midler til å sikre et anstendig livsopphold.
Jeg tenker at de som har lite penger er eksperter på å få mest mulig ut av pengene sine. En rekke tester har vist at billigprodukter kan være like gode som originale og dyrere produkter. Dersom man følger med på de ulike ukestilbudene butikkene har kan man gjøre mange gode kupp, Mange butikker har egne disker for produkter som er i ferd med å gå ut på dato. Dersom disse produktene brukes innen en dag eller to kan man få gode varer til halv pris.
I de fleste tilfeller er det billigere å lage mat fra bunnen enn å kjøpe ferdigprodukter som frossenpizza. Poteter, ris. pasta og nudler er relativt billig og kan bidra til et godt og næringsrik måltid når de kombineres med kjøtt/fisk og grønnsaker.
Å legge en plan og sette opp et budsjett er god økonomi. Budsjettet blir viktigere jo mindre penger man har til rådighet. Alle gjør noen impulskjøp eller andre innkjøp som de kunne ha latt være. Det er lettere hvis man har laget en plan og et budsjett og har et helt bevisst forhold til hva man vil bruke penger på. Jeg skjønner at dere er i en vanskelig økonomisk situasjon og at det ikke er så lett å få mer ut av pengene, men håper at dette kan gi litt inspirasjon til å få til en endring til det bedre.
Det er ikke alltid så lett å finne en jobb når du er 15 år, men det kan finnes småjobber i nabolaget ditt som for eksempel barnepass, hundelufting, hjelp til husvask, rydding, hagearbeid og handling. Jeg foreslår at du henger opp lapper med telefonnummer i nabolaget ditt der du skriver hvilke jobber du tilbyr. Dersom du kan tjene litt penger tror jeg det vil hjelpe deg mye.
Så håper jeg at familien din etter hvert får bedre økonomi, slik at du ikke behøver å tenke på det, men konsentrere deg om skole og ting du ønsker å gjøre. Lykke til!
Hilsen Husbanken i samarbeid med Ung.no
Besvart: 3.9.2020
Oppdatert: 3.9.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

