Hatt mensen i to år, og nå har blødningen endret seg. Er det farlig?
Jente, 16
Hei, jeg ble ferdi me mensen for sirka 10 dager sidn, har hatt det i 2 år nå. Men jeg merket nå at jeg har begynt å komme type brune/røde lange klumper som plutselig kommet, bare 10 dager etter jeg va ferdig, kan det være noe farlig? Det kommer ganske mye, men det er ikke rennende, det er litt seigt, som slim liksom.
Svar
Hei
Dette helt normalt ut og trenger ikke være noe som er galt, og blødningen høres heller ikke unormal ut. Menstruasjonsblødning består i hovedsak av blod, og avstøtt slimhinne, ofte kommer det ut som klumper. Det kan være brunlig i fargen, og menge blod som kommer er ulik fra person til person.
Selvom man har hatt menstruasjonen en stund er det ikke uvanlig at det kommer perioder med mellom- eller uregelmessige blødninger. Dette styres i hovedsak av hormoner i kroppen. Særlig de første årene etter menstruasjonstart kan syklusen være i ubalanse på grunn av alle hormonene, og kroppen som skal vende seg til den nye utviklingen som skjer.
Derimot må bør du vite at uregelmessige blødninger kan ha andre årsaker, er du usikker så kan du snakke med en lege, helsesykepleier eller andre som jobber på Helsestasjon for ungdom.
Les gjerne vedlagte artikler.
Håper svaret var til hjelp for deg.
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 25.9.2020
Oppdatert: 25.9.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

