Spørsmål og svar

Kan jeg saksøke kommunen for mobbing på skolen?

Annet, 16

Hei jeg trives ikke på skolen pga mobbing fra elever og lærere har faktisk aldri i mitt liv følt at jeg hører til på noen avpå skolene jeg har gått på men jeg lurer på hva skjer om jeg saksøker de og kommunen? Hva skjer da? Får de vite at ja vedkommende gjorde det osv?

Svar

Hei

 

Etter opplæringslovas § 9a-4 skal alle som arbeider på skolen følge med på om elevene har et trygt og godt skolemiljø, og gripe inn mot krenking som mobbing, vold, diskriminering og trakassering dersom det er mulig. 

De som bryter denne bestemmelsen, enten med vilje eller ved å forsømme sine plikter, straffes med bøter og fengsel. Det følger av opplæringsloven § 9A-14.

Du kan klage selv til Fylkesmannen dersom skolen ikke har gjort det den er forpliktet til i forbindelse med mobbing. 

Det er også mulig å saksøke skolen. Men det vil egentlig si at du saksøker kommunen som har ansvar for å følge opp skolen, og det er ikke enkelt.

Det har vært flere dommer de siste årene, der skolen/kommunen har fått dom. Noen kjennetegn ved disse dommene er:

1. Mobbingen går over lang tid.

 

2. Foreldrene tar kontakt med skolen gjentatte ganger og ber om tiltak

 

Fra Malvik dommen (en av de siste mobbedommene):

 

«Det er for retten uforståelig når man ser på den samlede kontakten som

har vært mellom foreldrene og skole, muntlig og skriftlig, at skolen kan

anføre at man var ukjent med det som skjedde. Det var gjentatte

henvendelser fra saksøkerens far til skolen, men dette er oppfattet som at

saksøkeren (=den mobbeutsatte) «ikke trives på skolen»». 

 

3. Skolen/Kommunen mener at eleven som mobbes er sårbar og at de har gjort det som kunne forventes.

 

Men Vestby dommen sier at «skolen må ta ansvar for barna som de er og sørge for at også de med særskilte omsorgs og beskyttelsesbehov blir ivaretatt».

 

4. Bagatellisering: Skolen ser ikke alvoret/omfanget av mobbingen

 

Malvik dommen: «jentegreier»

Kr. Sandsdommen: Mange «små» episoder

Søgne dommen: Ser ikke alvoret i saken + At det som har skjedd blir forklart som en konflikt i starten.

 

Andre kjennetegn er

  • At avdekkingen har ikke vært god nok.
  • At skolen prøver å sette inn tiltak, men tiltakene løser ikke problemet.
  • Skoleledelsens manglende oppfølging av saken.

 

Så selv om det altså er mulig, er det samtidig viktig å si at det er veldig krevende å gå til sak. Det er kan være viktig å ha noen å stå sammen med, og være forberedt på en påkjenning. Hvis du vil finne ut mer, kan kan du drøfte saken din med en advokat, kanskje en som har hatt en lignende sak. 

 

Når du er under 25 år kan få gratis råd hos Barnas jurist.

 

Om du har lyst eller behov for å snakke litt om det du opplever, så kan du ta kontakt på chatten www.snakkommobbing.no. Der kan du snakke helt anonymt, uten at noen vet hvem du er.

 

Jeg ønsker deg lykke til, 

Hilsen juristen, ung.no

Besvart: 21.10.2020

Oppdatert: 21.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål