Kan man bli deprimert av keppra?
Jente, 17
Hei! Jeg er ei jente som ble diagnoser med epilepsi vinteren 2017(trolig hatt det helt siden fødsel). For noen uker siden begynte jeg på ny medisin, Keppra, og jeg har hatt masse søvnproblemer, blitt litt deprimert. Da mener jeg ikke «åhh jeg er så lei meg jeg er deppa liksom», men jeg er faktisk på god vei til ordentlig depresjon. Er dette bivirkninger til medisinen? Har du noen tips til hva jeg kan gjøre for å hindre i at det blir slik lenge? I tillegg sliter jeg masse på skolen med tanke på hukommelsestap(pga anfall). Har du tips til hva jeg kan gjøre for at skolen skal bli en bedre opplevelse? Jeg vet at du ikke kan svare noe spesielt helse-vis, men jeg bare lurer på om du har noen tips til en enklere hverdag med epilepsi :) Mvh, sliten og deprimert jente
Svar
Hei jente 17 år
Så trist at du føler at du begynner å bli deprimert! Det er faktisk en kjent bivirkning av keppra som man skal ta veldig alvorlig. Jeg anbefaler deg på det sterkeste å kontakte fastlege før dette blir verre da det kan være aktuelt å bytte medisin. Noen fastleger kan håndtere dette selv mens andre henviser til nevrolog/barnenevrolog.
Jeg tror hverdagen din kan bli bedre av seg selv med en annen medisin som ikke gir depresjon. Dersom du kommer til nevrolog igjen anbefaler jeg å ta opp de andre spørsmålene dine der da de har mer erfaring med dette. De er tross alt eksperter på nevrologiske sykdommer som epilepsi! Ellers kan du lese mer om epilepsi inkludert tilleggsvansker som f.eks hukommelsesproblemer her.
Ønsker deg masse lykke til og god bedring!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 17.11.2020
Oppdatert: 17.11.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
