Spørsmål og svar

Mye utflod og lukt fra underlivet

Jente, 18

Heii. Jeg sliter utrolig mye med utflod, jeg har gått med truseinnlegg siden jeg fikk mensen i åttende klasse. Det har ikke vært noe stress, men det blir mer og mer plagsomt at jeg må bruke det. Jeg har fått meg kjæreste nå og da synes jeg dette er veldig pinlig fordi jeg må gå på do og ta av truseinnlegget før sex for jeg vil ikke at han skal se det. Det er så mye at jeg egentlig ikke kan gå uten for det går rett gjennom, ingen av venne mine bruker det og jeg vil gjerne slippe men kan ikke. Det blir også veldig fort vondt lukt, det plager meg også fordi jeg må dusje før sex. Finnes det noe som gjør at jeg kan få mindre utflod? Dette begynner å plage meg veldig.... hilsen jente på snart 18 år

Svar

Hei

Så bra at du sjekker opp hva du kan gjøre når du har plagsomt mye utflod og lukt fra underlivet. Noen jenter har noe som kalles bakteriell vaginose. Les mer om det her på sexogsamfunn.no sine nettsider. Andre infeksjoner kan også gi de plagene du beskriver.

Kan du være smittet av kjønnssykdom? Har du hatt ubeskyttet sex med partner som kan ha vært smittet av en seksuelt overførbar sykdom? Test deg gjerne for dette ved helsestasjon for ungdom.

Det finnes ulike medisinske behandlinger mot mye utflod og lukt i underlivet. Noe får man kjøpt reseptfritt på apoteket. Noe må man få resept fra lege for å få kjøpt. Siden problemet har vart så lenge bør du oppsøke lege ved helsestasjon for ungdom eller fastlegen din og legge en plan for undersøkelse og eventuell behandling. Det er forståelig at det er plagsomt og sannsynligvis er det noe som kan hjelpe deg. Helsestasjon for ungdom er gratis. Se også vedlagte artikler.

Lykke til videre.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 20.1.2019

Oppdatert: 20.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål