Spørsmål og svar

Hva skjer hvis jeg nekter dra på skolen?

Jente, 14

Hei.Jeg er jente14 og jeg har vært på skolen hos rådgiver ca 1 time om dagen i ca 7 uker, men ikke i klasserommet. Jeg har egt ikke noen venner, bare en veldig god som jg har kjent siden jg var liten. Alt startet egt med sommerferien til ungdomsskulen, jeg bagynte å få litt selvmordstanker, men kunne aldri gjort noe. Jeg følte meg utenfor på skolen. Sommerferien til 9 så forelderens mine at jeg hatt noen kutt på armen,de spurte mye og tilslutt sa jeg nesten alt til dem. Høsten i niende ble alt enda verre. Jeg haddeingen som egt ville være med meg.Satt alene ogspiste vert friminuttog kutta armen mer.Har prata med rådgiver og psykolog. Nå er jeg i kontakt med bup. Startet på ny skole iforegårs. Men jeg sliter veldig. Har altid bare fått 4,5,6 i karakterer.Men i år har jeg fått IV på nesten alt.Mor og far er veldig bekymret for at jeg ikke kommer meg på skolen.Hva skal jeg gjøre.Jeg har depresjon og litt angst og får panikanfal.Hva skjer hvis jeg nekter å dra på skolen?kan barnevernet kom

Svar

Hei jente 14 år!

Det høres ut som du har det vondt og at du har hatt det en stund. Så bra at du har kommet i kontakt med rådgivere og psykolog. Jeg skjønner godt at du er bekymret både for skolegang og psykiske plager. Det er viktig at både du, foreldrene dine og skolen gir deg tid slik at du får tilpasse deg. Å bytte skole kan også være krevende.

1. Samarbeid

Snakk med rådgiver, lærere og behandler på BUP om hvordan skolehverdagen kan tilrettelegges på en god måte for deg. Her er det også viktig at foreldrene dine er med. Det er viktig at det er en plan du er enig i og som føles realistisk for deg. Barnevernet kan være en instans som kan hjelpe deg, men dethøres ut som du har et godt nettverk rundt deg. Snakk med behandler eller rådgivere dersom du er usikker. Husk at barnevernet først og fremt  ønsker hjelpe barn og unge!

2. Venner

Så bra du har en god venn som kjenner deg godt. Siden det er ny skole og du har mange vonde tanker nå må du huske å gi deg selv tid også når det kommer til venner. Kanskje kan det å bytte skole gi deg en mulighet til å bli bedre kjent med deg selv og ta initiativ til å få flere venner. Kanskje kan du gjøre litt detektivarbeid først. Hva er viktig for deg i et vennskap? Hva setter du pris på av egenskaper hos andre? Hvilke gode egenskaper har du? 

Jeg håper du får god hjelp og støtte fremover! Husk å ta deg tid til å bli frisk. Jeg sender deg allverden av tanker og klemmer på veien.

Hilsen psykolog, ung.no

Besvart: 20.1.2019

Oppdatert: 20.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål