Spørsmål og svar

Jeg har meldt anonymt til barnevernet og politiet

Gutt, 18

Ok så jeg ringte barnevernet på en fyr som er kompisen min. Og politiet. Men naboene varslet del og de rakk å oppføre seg normalt. Når sier politiet og barnevernet at de bør anmelde MEG for trakkasering. Ingen av de i hans familie eller han vet at det er jeg som har ringt min jeg er er sinnsykt redd for at anonymiteten min vil bli borte? Hvis de finner ut at jeg var den som ringte så kan de faktisk finne på å drepe meg så hva skal jeg gjøre?? Kan politiet røpe anonymiteten min hvis de anmelder nummeret? Kan politiet eller barnevernet oppgi nummeret mitt ved anmeldelse eller evt sak?

Svar

Hei

Når du melder fra til barnevernet kan du melde fra med fullt navn eller være anonym:

  • Du kan fremstå med navn både overfor familien og barneverntjenesten. Da vil foreldrene i saken bli informert om at det er du som melder.
  • Du kan velge å melde inn saken anonymt, slik at verken barnevern eller foreldre vet hvem som melder. Husk at familien får mulighet til å se meldingen, slik at hvis du for eksempel skriver at du er tante til barnet, kan du lett bli gjenkjent.
  • Du kan fremstå med navn overfor barneverntjenesten, men be om at dette ikke gjøres kjent for foreldrene. Dersom du velger dette alternativet vil barneverntjenesten være forpliktet til å foreta en vurdering av om det er grunnlag for å unnta melders navn fra innsyn. Anonymiteten vil kunne bli opphevet dersom barneverntjenesten fremmer sak om plassering av barnet for fylkesnemnda.
  • Det vil som regel være en fordel for barneverntjenestens vurdering av meldingen og arbeidet med den aktuelle familien at ditt navn og din relasjon til familien er kjent.

Når du tipser politiet via skjema på nett velger du selv om du skriver hvem du er. Det kan likevel være nyttig for politiet å ha muligheten til å kontakte deg, for å få mer informasjon. Politiet er vant til å håndtere fortrolig informasjon, og setter kildevernet høyt.

Du sier ingenting om hvem som har fortalt deg at familien er oppfordret til å anmelde deg for trakassering. Har du snakket med barnevernet eller politiet? 

Jeg forstår ikke helt hva du mener med "å anmelde nummeret". Dersom du har kontaktet barnevernet og politiet og bedt om å være anonym vil de ikke gi ut din kontaktinformasjon til familien. 

Dersom du er redd for represalier fra familien fordi du har meldt dem til barnevernet/politiet bør du ta kontakt med politiet og fortelle dem dette, slik at de kan gi deg hjelp. 

Lykke til!

Hilsen juristen, ung.no

Besvart: 23.1.2019

Oppdatert: 23.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål