Spørsmål og svar

Jeg er skoleflink, mens de er rebeller, og jeg vil egentlig leve som dem...

Jente, 13

Jeg har nettopp vært på audition for å bli med i en dansegruppe, og jeg ble med! Jeg føler vi passer bra sammen, de er som fire kopier av meg selv, og de viser entusiasme når vi møtes, vi er som skapt for å være venner. Tre av dem er to år eldre, han siste er født i 1999. Jeg elsker å henge med dem og danse med dem, men nylig har jeg oppdaget at de har veldig "bad influence". De ble alle fulle for første gang da de var 14. De behandler meg som et lite barn, og det er gøy for meg, men jeg opplevde for første gang gruppepress da jeg var med dem. Hun ene sa at hun hadde lyst til å bli full, og da begynte samtalen om alt det der. Jeg har lyst til å være venn med dem, og det virker veldig  å prøve å drikke med dem og. Det jeg er mest engstelig for er at foreldrene mine skal finne ut av hvordan de egentlig er. Jeg er skoleflink, mens de er rebeller, men innerst inne har jeg alltid hatt lyst til å leve et liv som de lever nå. Er det galt av meg å tenke sånn? Hva skal jeg gjøre?

Svar

Hei, og takk for at du skriver til ung.no!

 

Gratulerer som kom med i dansegruppen! Det var nok mange som ønsket det, og da er det moro å bli trukket ut som den som får være med!

Gjennom livet vil vi møte på mange forskjellige personer, men forskjellige levemåter og væremåter. Alt som er nytt er gjerne spennende, men det som er viktig å tenke på er hvem du er og hvem du ønsker å være. Det er ikke unormalt å få slike tanker som du beskriver, men det betyr ikke at du må følge tankene dine. Det er lov å la fornuften vinne :-)

Jeg forstår at du synes at det er spennende å henge med disse folkene. De er eldre enn deg, og er gode på å danse. Det kan du jo gjøre, men du behøver ikke drikke alkohol. Det er ikke bra for deg, og kan gå utover både dansingen din og skolegangen din. Plutselig er du kanskje ikke så god i dans lenger, og plutselig raser karakterene dine, og du har ikke lenger de samme valg,mulighetene for fremtiden.

Det som skjer når man drikker er at alle sanser blir bedøvet. Man gjør ting man ellers ikke ville gjort, og man blir mindre oppmerksom på fare. derfor er det mange unge som opplever både vold og seksuelle overgrep når de er påvirket av alkohol.

Samtidig er hjernen i en enorm utvikling når man er ung, og er dermed mer mottakelig for skade.

Det er altså flere grunner til at du bør stå imot gruppepresset og holde deg unna alkohol frem til du er 18 år hvertfall.

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 18.2.2019

Oppdatert: 18.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål