Spørsmål og svar

Jeg vil bli lege, men lærerne mener at jeg ikke klarer det pga matten

Jente, 16

Hei! Jente som nettopp har startet påVG1 og falt betydelig i snitt fra 5,6 til 3,4. Helt traumatisert. Ønsker å bli lege, men matematikken er utrolig komplisert. lærerene er heller ikke mye til hjelp han mener jeg bør bli noe annet, og ikke kan nå mer enn en toer i matematikk 1t. Snakket med rådgiver også, hun nedmotiverte meg også v å si at jeg heller kunne bli sykepleier eller lærer. skolen er ikke mye til hjelp, og skal derfor bytte til andre semester. jeg personlig tenker mye på medmsk og fattige. ønsker å gjøre verden til et bedre sted på en eller annen måte. er veldig sensitiv. foreldrene mine prøver så godt de kan for at jeg skal nå og få gjøre d jeg ønsker. men da lærerene ikke er til stor hjelp er det ikke mye man kan få gjort. har prøvd selvstudie i matte, men blir fort distrahert av at jeg ikke klarer det. tanke om at lærerene ikke har troen på meg kommer i tankene. legedrømmen har vært til stedet siden seksårs alderen, og denne vil jeg ikke miste. takk for hjelp!

Svar

Hei!

Så flott at du har en drøm om å bli lege! Jeg forstår godt at du blir frustrert og lei deg når noen sier at du ikke kommer til å få det til. Jeg tenker at det er opp til deg selv å finne ut om du kan få det til eller ikke. De som står rundt deg skal støtte deg og hjelpe deg så godt de kan, uansett.

Lærere er viktige. De har en stor rolle i å motivere og hjelpe elever til å nå sine mål og sitt potensial på skolen. Uansett hva slags vansker en elev har bør lærerne gjøre sitt beste for at eleven skal lykkes. Selvfølgelig i samarbeid med eleven, og gjerne foreldrene.

Det er supert at du har god støtte og hjelp i foreldrene dine. De kan motivere deg og hjelpe deg! Er noen av dem gode i matte? Eller har du noen andre i familien som er god i matte? Bruk de ressursene du har rundt deg.

Har du snakket med foreldrene dine om det lærere og rådgiver har sagt til deg? Kanskje foreldrene dine kan være med deg på en samtale med lærer slik at de kan hjelpe deg å få frem hvor viktig det er for deg å lære matte og hvordan du lærer best. Du har rett på opplæring som passer til deg og nivået du er på. Hvis mattelæreren ikke hører på deg, kan du snakke med avdelingsleder.

Det er lett å forstå at du ikke får til å jobbe så godt selv med matte nå. Du lar deg forstyrre av tankene om at andre ikke tror at du kan få det til. Derfor tenker jeg at du bør snakke med mattelæreren din igjen. Du kan si noe om at du føler at han ikke tror på deg og at det da er vanskelig å få til noe.

Hvis du og familien din har mulighet og økonomi til det er det mulig å skaffe privatundervisning i matte. Ofte er det personer som er gode i matte og som er villige til å lære bort. Men vær klar over at det koster litt penger.

Ikke gi opp drømmen din! Jeg heier på deg!

Vennlig hilsen helsesykepleier og elevombud

Besvart: 26.2.2019

Oppdatert: 26.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål