Jeg er livredd for at jeg ikke kan få barn
Jente, 15
hei. Jeg skal bli 16 om en måned og jeg har ennå ikke fått mensen. jeg har dratt til legen med det, og hun har sagt at jeg skal til gynekolog, så jeg skal dit om noen måneder. Jeg er utrolig redd for at jeg ikke kommer til å få mensen i det hele tatt, og jeg er kjempe redd for at jeg ikke kan få barn når jeg blir eldre. Jeg har alltid hatt en liten plan for fremtiden min. For hvordan jeg skal være med barna mine, og nå så er jeg livredd for at det ikke kommer til å skje.
Svar
Hei
Så bra at du har sjekket opp det du lurer på med lege. Det er lenge å vente flere måneder når man er bekymret. Kanskje du kan ringe gynekologen og forklare at du ønsker en time raskest mulig i tilfellet de får inn noen avbestillinger/ledig time før den timen du har fått?
Du kan også snakke med fastlegen din om du kan få en henvisning til spesialisthelsetjenesten. Det er vanlig at en spesialist på ungdom og pubertet på sykehuset undersøker og tilbyr behandling til ungdom som trenger det. Hvis en ungdom har forsinket pubertets-utvikling eller av andre grunner ikke utvikler seg som forventet.
Har du fått andre tegn på pubertetsutvikling? Noen jenter får ikke mensen før de er 17-18 år uten at det er noe galt. Det er ikke sikkert du trenger å være bekymret. Du kan også snakke med helsesykepleier på skolen hvis du trenger å snakke med noen om det du tenker på.
Lykke til videre.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 5.3.2019
Oppdatert: 5.3.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål