Er det vanlig å ha to konfirmasjonslag når foreldrene er skilt?
Jente, 13
Heii! Eg skal konfirmere meg om 2 år. Men foreldrene mine er skilt. Og det er veldig rar stemning på en måte mellom dem og pappa og stemoren min sier at visst vi har konfirmasjonen min ilag med dem så kommer ikkje dem til å snakke ilag og det vet eg selv. Og da blir ikkje det noe gøy for meg så da tenkte stemora mi at de kunne ha dagen etter med pappa sin familie. Er det normalt? Å feire det to ganger når en har skilte foreldre. Nå mener eg etter kirken. Begge kommer i kirken da:) får eg håpe
Svar
Hei
Hei - og takk for at du skriver til oss!
Du skal konfirmeres om 2 år og lurer på om det er vanlig å ha to konfirmasjonsselskap når foreldrene er skilt. Du vet at det vil bli rar og kunstig stemning mellom din mor og hennes familie og din far og hans familie dersom de skal være sammen i konfirmasjonsselskapet ditt. Du tror ikke dette vil være noe greit for deg.
Som familieterapeut har jeg snakket med mange skilte foreldre og også barna om hvordan de skal gjøre det med konfirmasjonen. Det vanligste er å ha ett konfirmasjonsselskap også når foreldrene er skilt. Men det betyr ikke at det er uvanlig å ha to selskap når foreldrene er skilt. Det er en del foreldre og familiene deres som ikke har så lett for å omgås hverandre på en naturlig og grei måte etter et samlivsbrudd. Jeg vet om mange som har valgt å ha to selskap.
Jeg tenker at dersom en vet at det vil bli kunstig/dårlig/ekkel stemning om alle skal være samlet så er det bedre å ha to selskap. Det kan være vanskelig å være konfirmant og kanskje føle at en må passe på å prate like mye med fars familie som mors familie, huske å takke like mye og likt osv. Da kan en kanskje bli mer stresset enn glad i sitt eget selskap.
Det viktigste er at du kjenner etter hva som er best for deg. Det er du som er konfirmant og hovedperson. Dersom konfirmasjonen i kirka er på lørdag så kan du jo evt. ha selskap med mors familie lørdag og fars familie søndag. Dersom konfirmasjonen i kirka er på søndag kan du jo ha selskap med mors familie søndag og neste helg lørdag eller søndag med fars familie.
Dersom du tenker at noen kanskje vil undre seg over at du skal ha to selskap så synes jeg du bare skal si det som det er: at du har funnet ut det vil bli triveligst/best for deg å ha to selskap.
Lykke til - og du kan gjerne si til foreldrene dine at du forventer at de begge kommer i kirka.
Vennlig hilsen
familieterapeuten
Besvart: 2.5.2019
Oppdatert: 2.5.2019
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål