Spørsmål og svar

Jeg har problemer med å forstå hva jeg selv føler.

Jente, 17

Hei. Jeg er en jente på 17 år som har problemer med å forstå hva jeg selv føler. Jeg har i all tid forelsket meg i gutter og utvikler kun romantiske følelser for de av motsatt kjønn, men innerst inne, føler jeg kun seksuell tilknytning til jenter(de av samme kjønn). Er dette normalt? Med dette mener jeg at jeg kan kun forestille meg i romantiske forhold med gutter, men kunne aldri gjort noe seksuelt med de! Kan heller ikke forestille meg i forhold med jenter, men kan derimot helt og holdig forestille meg gjøre noe seksuelt med. Er det noe forklaring på hva jeg føler? Hilsen en veldig fortvilet og forvirret jente. Håper på seriøse svar.

Svar

Hei jente 17 år. 

Du beskriver godt hvordan du føler det. Du forelsker du deg i gutter og du tenner seksuelt på jenter. Forelskelse og seksuell tenning er to forskjellige følelser. 

Det er vanlig at man fantaserer om seksualitet med personer av samme kjønn og onanerer til fantasier av samme kjønn. Man kan se på det som seksuell tenning. Mange tenner på seg selv, sin egen feminitet og kjønnet sitt.

Hvis en ønsker å være sammen med personen, være nær, få oppmerksomhet og bli sett, at man blir varm og får gode følelser, er man kanskje forelsket. Å bli forelsket i personer av motsatt kjønn er kanskje kriteriet på om man er heterofil.

Det er ikke sikkert at man en gang for alle vet hva som er riktig for seg selv. Man kan forandre seg, forandre hvilke kjønn man forelsker seg i og seksuell tiltrekning kan også forandre seg. Kanskje er det sånn at man kun kan si noe om hvem man akkurat nå er forelsket i, eller hvem man akkurat nå kjenner seksuell tiltrekning til? 

Det er bare du selv som kan bestemme hvilken definisjon du føler deg mest hjemme i. Ta deg god tid på å finne ut av hva som kjennes riktig for deg.Bli kjent med kroppen og kjønnet ditt. Da vil du bli tryggere på deg selv. Etterhvert som du også blir kjent med andre mennesker, blir forelsket eller opplever andre gode følelser, vil du bli tryggere på hvem du er, hvilke seksuell identitet du har. 

Du kan snakke med helsesøster/helsesykepleier på skolen, en fagperson på helsestasjon for ungdom eller du kan ringe Ungdomstelefonen. Da får du mulighet til å reflektere og samtale om dette, og du vil bli mer klar over hva du tenker, føler og mener.

Hvis du leser denne boka vil du lære mye om det å være lesbisk. Du kan kanskje låne den på biblioteket.

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg alt godt!

Hilsen spesialist i sexologisk rådgivning (NACS), ung.no

Besvart: 2.6.2019

Oppdatert: 2.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål