Spørsmål og svar

Prøver å bli gravid, og har noen spørsmål om eggløsning.

Jente, 20

Hei. Har noen spørsmål om eggløsning. Hadde mensen i 8 dager. I følge mens kalenderen min så skal jeg vere fruktbar fra dag 13- til dag 19. Og eggløsning skal ver ca dag 17. Prøver å bli gravid men har kun fått negative eggløsningtester. Testa dag 13 og 14 - kun 1 gang til dagen- negativ. og dag 15 - litt sterkere test. Dag 16 var testen svak igjen. og dag 17 tok en morgen og en kveld og forsatt negative. Dag 18 tok jeg en test, og den var svak. Så nå forstår jeg ingenting. Spørsmålet mitt er egentlig; kan eggløsninga likevell ha vert? Eller er det lite sannsynlighet for det, med tanke på testing? Har hatt det typiske eggløsningslimet ( beklager detaljer. Dette har jeg hatt litt av hver dag. Noen dager med mindre. Sist syklus varte i 29 dager, men har normalt sett hatt alt fra 30-32. Har nå hatt samleie annenhver dag fra dag 13.

Svar

Hei jente 20 år!

Jeg forstår at det ikke er så lett å beregne eggløsning. Den kommer hos de fleste 14 dager før neste mens. Hvis du har en syklus på 29 - 30 dager vil det bli på dag 15 - 16. Jeg er ikke så kjent med ulike tester, men det høres ut som du har hatt eggløsning. 

Jeg pleier å råde de fleste til å slutte med å ta eggløsningstester, det er tilstrekkelig å ha regelmessige samleier i den perioden man antar at man kan bli gravid. Start litt tidligere enn dag 13, husk at sædceller kan overleve i tre til fem dager etter samleie og vente på ett egg å befrukte. Slike tester kan bare  føre til mer stress og det er ikke så bra. Når du har regelmessig mens, har du også eggløsning. Siden sædcellene lever i flere dager, spiller det ingen rolle om du hadde eggløsningen på dag 13  eller 16, så lenge dere har regelmessige samleier i den perioden.  

Den enkleste og billigste løsningen er samleier hver andre - tredje dag, og start fire - fem dager før du antar at eggløsning kan komme, og fortsett til dere er sikker på at den må ha vært. Her på NHI.no finner dere flere råd. 

Lykke til! 

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 8.6.2019

Oppdatert: 8.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål