Spørsmål og svar

Gynekolog fant tampong som har ligget over 2 måneder, bekymret for TSS

Jente, 15

Jeg var hos legen og tok en gynekologisk undersøkelse, fordi jeg har hatt smerter i underlivet. De fant da en tampong som hadde ligget der i over 2 mnd. Legen begynte å snakke litt om tss, men hun trodde det gikk fint. Jeg har ikke hatt noen av de mest alvorlige bivirkningene til tss som jeg vet, men de siste dagene har jeg begynt å tenke litt tilbake. Jeg har både hatt lett feber, kvalme, hodepine, veldig utslitt også rødhet i øynene (har lest om det). Burde jeg tenke over dette, legen mente at det gikk fint uten noe kur, siden jeg ikke har hatt oppkast eller høy feber. Hva burde jeg gjøre? Kan det være mulighet for at det er noe tss lignende?

Svar

Hei Jente 15, og takk for at du s kriver til ung.no!

TSS eller toksisk sjokk syndrom er ekstremt sjeldent. For jenter under 19 er det færre enn 1 per 1 000 000 som får det i året! Risikoen for at du skal få det nå etter at tampongen er fjernet er forsvinnende liten, så jeg tror nok ikke du trenger å bekymre deg for dette.

Jeg tror nok ikke du har TSS eller en fomr av dette, ettersom du da som legen sier ville ha vært veldig mye dårligere. Kvalme, oppkast, lett feber og liknende kan man få av veldig mange andre tilstander, og hvis dette har gått bort, trenger du nok ikke bekymre deg.

Hvis du føler at du stadig blir dårligere, kan det være lurt med en tur til fastlegen for å ta noen blodprøver, men så lenge du føler deg i grei form nå, tror jeg nok du trygt kan vente med det.

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 10.6.2019

Oppdatert: 10.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål