Spørsmål og svar

Hva kan jeg gjøre for å ikke bli så kåt og våt?

Jente, 19

Hei! Jeg har et pr.blem at jeg er så kåt nesten hele tiden.Det er så at jeg bare kan gni litt utenpå buksa for å komme,trenger nesten ikke ta på tissen noen ganger.Men det verste er at jeg blir så veldig våt.Om jeg ikke bruker bind kan det se ut som jeg har tissa på meg. Kan jeg ta hormonpille el.noe? Så er det så sjukt flaut. Jeg ble med en gutt hjem da.Tenket at ingen jenter bryr/reagerer på penis??Når jeg oppdaget og så hans som var helt unaturlig stor så ble jeg helt ukontrollert helt overkåt/våt.Jeg syns det var litt kleint på en måte..,er jeg freaky?Og at han så.. Har ikke hatt samleie mer enn 4 ganger før men det var veldig forskjellig fra nå.Jeg tror jeg kom med en gang han kom litt inn og så ble det litt vanskelig men etterhvert kunne han komme mer inn og det var godt.Fikk da ny orgasme.Er det meningen at hele penis går inn?Er noen stillinger bedre når den er så stor?Han sa etterpå at det også var godt for han,at det oftest ikke var så lett å ha samleie for han, særlig første

Svar

Hei jente 19!

Selv om du ikke synes det er noe bra for deg, så er det fint at du lett blir både kåt og våt. Skal samleier bli gode, må skjeden bli våt. Noen vet godt hva som skal til for at det skjer, andre kan slite mere for at skjeden skal bli klar. Og det kan også være vanskelig for noen å vite hva det er som gjør en kåt og klar for sex.

I enkelte perioder av livet, er en mer kåt enn i andre. Puberteten er en slik periode. Det samme gjelder når en begynner å ha sex med andre enn seg selv. Da kan alt som handler om sex gjøre at en blir ekstra kåt og tent. Etterhvert som en blir eldre og får mere erfaring, blir kåtheten enklere å takle og den blir også mindre intens. 

Det å tenne på penis og på hvordan den ser ut, er ikke uvanlig. Noen tenner ekstra om penis er lang, tykk eller har et spesielt utseende. For noen er det deilig og viktig å få hele penis inn i skjeden, for andre er ikke det så viktig - stimulering av klitoris er viktigere. 

Du kan prøve deg fram når det gjelder stillinger. Den enkleste for deg, er å ligge på ryggen, men andre stillinger kan også være gode om den du har samleier med kommuniserer godt med deg og kan lytte på hva du sier er godt og mindre godt. 

Håper svaret var til hjelp for deg.

Hilsen Sexologisk rådgiver Sex og samfunn, i samarbeid med ung.no

Besvart: 21.6.2019

Oppdatert: 21.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål