Spørsmål og svar

Jeg og venninna mi har blir utsatt for utpressing, jeg er redd enda.

Jente, 19

jeg og venninna mi gjorde den største feilen i våres liv og sendte en nude på snapchat til en tysk gutt som sa han skulle gi oss penger imot ett bilde. Da vi etter det første bildet ikke fikk penger, ba han oss sende mer og med det konkrete og detaljerte videoer og bilder av oss selv med mindre vi ville han skulle poste det første vi sendte. han sa send 5 stk også er vi ferdig for alltid. av panikk gjorde vi som han sa, men han stoppet aldri. det gikk over til 100ganger værre nudes enn det begynte med og helt nakne intime videoer skulle han ha for ikke å leake alt til alle vi kjente. dette pågikk i flere dager og vi dro til politiet og var både redde og på kanten til suicidale. jeg har aldri følt på en så angst i hele mitt liv. den dagen idag er jeg enda redd hver dag etter flere måneder etter vi blokka han overalt. han har enda ikke lagt ut noe, men jeg er redd den dagen engang kommer. hva kan jeg gjøre?tysk politi var hjelpesløs over tlf og norsk politi kunne ikke gjøre noe...

Svar

Hei

Så utrolig kjipt å høre at du og venninna di opplevde dette.

Dere gjorde helt rett i å gå til politiet med dette. Dessverre kan det være vanskelig å få ta i dem som står bak, slik dere har opplevd.

Det er klart det er vanskelig for deg å håndtere det som har skjedd, når man er så redd og så usikker så gjør det noe med deg.  Det å fortsette i hverdagen kan være vanskelig, og særlig siden saken ikke ble oppklart. 

Det kan være lurt å snakke med noen som kan hjelpe deg å bearbeide dette. Dersom du går på vgs kan du ta kontakt med helsesykepleier på din skole, eller du kan dra på helsestasjon for ungdom. Du kan også snakke med fastlegen din og spørre om hjelp til å finne noen som kan hjelpe deg.  

Det du må forsøke nå fremover er å akseptere det som har skjedd, at du ikke har kontroll på situasjonen og at du må tilgi deg selv. 

Det som hendte var IKKE deres feil, ikke i det heletatt. KUN den personen som presset dere. Jeg er så lei meg for at dette har skjedd med deg og jeg håper du ikke legger skylden på dette på deg selv.

Det som har hendt er svært alvorlig og i likhet med at overgrep i det virkelige liv trenger hjelp og samtaler, så er dette også svært lurt etter nettovergrep og utpressing. Du kan også ta kontakt med Smiso (senter for incest og overgrep) De snakker også med deg som har opplevd lignende historier som deg. Her kan du finne senteret nærmest der du bor

Her kan du lese mer om hva senterne mot incest og seksuelle overgrep er.

Jeg heier på deg!!

Lykke til!

Vennlig hilsen Helsesykepleier i ung.no

Besvart: 20.10.2019

Oppdatert: 20.10.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål