Spørsmål og svar

Kan politiet finne ut om jeg har sett på noe ulovlig på internett

Gutt, 15

Hei. Jeg var ute på internett på noe som heter "deep web" der jeg kom over noen linker til flere barne-porno nettsider. Jeg klikket på flere av dem, bare på grunn av nysjerighet. Så lurer jeg på om politiet kan finne ut om jeg har sett på det, og hvor stor sansynlighet er det for å bli tatt.

Svar

Hei gutt 15 år

Takk for at du tar kontakt med ung.no. 

Det korte og enkle svaret er ja. Politiet kan finne ut om du har sett på ulovlig materiale på internett. 

Det du har sett på er overgrep av barn. Og man kan straffes etter straffeloven § 311 fremstilling av seksuelle overgrep mot barn eller fremstilling som seksualiserer barn

Hver gang noen ser på bilder eller videoer som seksualiserer barn er det som et nytt overgrep. Så dette har ikke noe med porno å gjøre. 

Selv om du er nysgjerrig må du tenke deg om hva du er nysgjerrig på og hva konsekvensene av det er. På "deep web" er det endel ulovlig materiale og selv om du er nysgjerrig vil jeg anbefale deg å tenke deg om før du klikker deg videre på lenker. 

Det er vanskelig å svare hva sjansen for å bli oppdaget og/eller straffet for dette. Hvis det blir oppdaget så kan det være at politiet snakker med deg uten at du blir anmeldt siden du er så ung. 

Jeg har lagt ved en artikkel som sier litt mer om bilder og filmer som seksualiserer barn som du kan lese. 

Du kan snakke med helsesykepleier eller helsestasjon for ungdom om du har tanker rundt egen seksualitet eller andre ting. Jeg har også lagt ved en artikkel hvor det er listet opp flere hjelpetjenester, hvor du også kan være anonym, som du kan snakke med. 

Ta gode valg for deg selv. 

Vennlig hilsen forebyggende politi/Kripos i samarbeid med ung.no

Besvart: 24.10.2019

Oppdatert: 24.10.2019

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål