Hva slags snitt trenger man for å bli nevrokirurg og radiolog?
Jente, 13
Hei! Jeg har tenk veldig mye på utdanning i det siste, og lurte på hvilken utdanning man må ha for forskjellige yrker, spesielt nevrokirurg og radiolog eller generelt for å bli en lege. 1. Hva bør man ha i snitt for å bli enten nevrokirurg eller radiolog? 2. Hvilken utdanning må man ha til både nevrolog og radiolog? Har både prøvd å søke på ung.no og andre nettsider, men jeg finner aldri et sånt konkret svar.. Pliiiiiisss svar :))))
Svar
Hei jente 13,
Uansett hvilken retning man ønsker å gå innenfor legespesialisering(allmenlege, radiolog, nevrokirurg osv.) starter man på medisinstudiet. poenggrenser for førstegangssøkere til medisinstudiet de forskjellige stedene i 2019 er:
Universitetet i Bergen: 59.2 (rent karaktersnitt 5.52)
Universitetet i Oslo: 60.7 (rent karaktersnitt 5.67)
Universitetet i Tromsø: 59 (rent karaktersnitt 5.5)
Norges teknisk-Naturvitenskaplige universitet (Trondheim): 61 (rent karaktersnitt 5.7)
Etter man har fullført medisinstudiet, søker man seg turnusplass. Denne varer i 1.5 år.
Det er først etter turnustjensten at man starter å spesialisere seg i spesielle fagfelt, slik som radiologi eller nevrokirurgi. Dette gjør man ved å søke seg jobb som det som kalles LIS2 (Lege i spesialisering del 2) på den avdelingen som har spesialiteten du ønsker. Derifra tar det omtrentlig 6 år før man er ferdig spesialist.
Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!
Med vennlig hilsen legen
Besvart: 25.10.2019
Oppdatert: 25.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

