Spørsmål og svar

Etter sex har jeg ubehag i nederste del av maven

Jente, 15

Hver gang etter jeg har hatt sex føler jeg ubehag nederst i magen, lurer på om det er livmoren. Det kan også skje hvis kjæresten min fingrer meg med flere fingre. Det gjør ikke kjempe vondt, men er ubehagelig. Spesielt hvis jeg ligger på ryggen. Kjenner ingenting om jeg ligger i fosterstilling. Jeg har ikke klamydia, så tror ikke det er det som skaper ubehag, fordi det er litt senere på dagen etter jeg har hatt sex eller blitt fingret. Hva kan dette være?

Svar

Hei

Smerter eller ubehag i nedre del av magen i forbindelse med samleie kan skyldes flere ting som for eksempel seksuelt overførbare infeksjoner, at man ikke er tent nok, endometriose eller støtsmerter. Les mer i den vedlagte artikkelen "Smerter ved samleie, hva kan det være?". 

Med støtsmerter menes at man opplever smerte opp i magen ved dype støt, og noen kan få det som minner om menssmerter. Det skyldes at penis treffer livmortappen som ligger innsert i skjeden din.

Når kvinnen er opphisset vil skjeden utvide seg og livmortappen trekke seg litt bakover, og dette gjør det vanskeligere for penis å treffe livmortappen. Det kan likevel skje, og for noen skjer det i spesielle stillinger. Dette er ikke farlig, men er det stillinger som gir smerter bør man ikke trenge penis for dypt inn eller unngå stillingen. Det samme gjelder med fingring. Hvis det er ubehagelig så si i fra. 

Akkurat hva som er årsaken til smertene du opplever er ikke mulig for oss på ung å svare på., men som sagt kan det være at penisen treffet livmortapppen. Prøv forskjellige stillinger og se om det er noen stillingen som er mindre ubehagelig enn andre. 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 27.10.2019

Oppdatert: 27.10.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål