Har læreren lov å fremme eget budskap?
Gutt, 20
I historie så viste læreren oss en serie fra netflix som ikke var objektiv, og kom frem som ett budskap som sier "Russland = Dårlig". Valget av dette, som er en serie som ikke står på skolepensum, må jo mest sannsynligvis være lærerens eget syn, som han da setter på elevene. Har en historie-lærer, eller lører generelt, lov til å bruke skolen for å fremme slike budskap
Svar
Hei
Takk for spørsmålet. Det å kunne drøfte historiske kilder og konflikter og se en konflikt fra flere sider er viktige mål i læreplanen i historie.
Filmen læreren viste, kan kanskje være egnet til å sette i gang en debatt eller drøftning. Hvis synet ble ensidig, har ikke undervisningen vært god. Du mistenker at læreren fomidler sitt eget personlige syn, og dette er ikke profesjonelt.
Har du tatt dette opp med læreren? Hvis læreren fortsetter på samme måte, kan du ta dette opp med rektor.
Lykke til!
Hilsen
Elev- og lærlingombudet i Oslo
i samarbeid med Ung.no
Finn ditt Elev- og lærlingombud på elevombudene.no
Besvart: 25.11.2019
Oppdatert: 25.11.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
