Spørsmål og svar

Anklage om å jukse på prøve

Jente, 15

Hei. En i klassen hadde prøve alene på et grupperom fordi han ikke kunne være på skolen da vi hadde prøven. Dagen etter tok læreren han ut på gangen fordi hun mistenkte at han hadde brukt mobilen til å søke frem svarene. Han viste henne loggen sin og der var det ingen tegn til juks, men hun var bestemt på at han hadde jukset. Han fikk stryk på prøven uten at hun hadde noen bevis. Er det lov for lærere å gjøre dette? Om han jukset vet jeg ikke, men bør man ikke være uskyldig til det motsatte er bevist? Hun kan ha straffet ham for noe han ikke gjorde, og det er heller ikke hans feil at skolen ikke har nok ressurser til å ha en lærer inne på rommet med han

Svar

Hei

dette høres ikke helt riktig ut, men en lærer kan om det foreligger mistanke om juks ved en prøve stille spørsmål til den/de elevene det gjelder. Læreren må da begrunne sin mistanke ovenfor eleven og kan om det viser seg at det forekommet juks eller forsøk til juksing kan læreren bruke de sanksjonsmuligheter som ordensreglene gir. 

Eleven som anklages har rett til å ta saken videre gjennom å be om en begrunnelse (skriftlig) fra læreren til hvorfor det er mistanke om juks. Når denne begrunnelsen foreligger kan man ta saken med rektor på skolen som da bør undersøke saken.

Med vennlig hilsen, Elev-, lærling- og mobbeombudet i Viken.

i samarbeid med Ung.no

Finn ditt Elev- og lærling- og mobbeombud på elevombudene.no

Besvart: 18.1.2021

Oppdatert: 18.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål