Spørsmål og svar

Ern det farlig å røyke hasj en gang?

Gutt, 14

Jeg er en gutt på 14 år som blir 15 år om 3 måneder. Jeg lurer på om det er farlig å røyke hasj en gang( omtrent 1 g) , og om hva bivirkningene og konsekvensene kan være? Har hørt at man kan bli avhengig, eller at hasj er en start for å begynne på noe tyngre stoff. Men utenom det, er det egentlig så farlig og helseskadelig å prøve det ut en gang?

Svar

Hei

Det kommer litt an på hva du mener med farlig og helseskadelig.For de fleste mennesker er det ikke farlig eller helseskadelig på sikt å prøve det én gang. Den største faren en utsetter seg for ved å prøve en gang, er psykiske vansker og det å trå over en grense ved å prøve noe ulovlig.

Vanlige bivirkninger og konsekvenser kan være: 

- rødhet og kløe i øynene
- hjertebank, kvalme og svimmelhet
- munntørrhet
- angst for at hjertet slår for fort eller man ikke får puste
- paranoia for at for eksempel politiet skal komme eller at man ikke skal få puste.

Konsekvenser: 

- at foreldre får vite og hva det medfører (husarrest, skuffelse, sinne)

- at politiet får vite det og hva det medfører (for eksempel ruskontrakt)

- at du ikke får noen effekt og derfor ønsker å prøve en gang til. 

- At om du liker rusen, så vil du gjøre det flere ganger. Og da blir det ikke "prøve kun en gang". 


Selv om hasj ikke anses å være det mest avhengighetsskapende stoffet, kan du bli avhengig. At det fører til sterkere saker, kommer an på hvordan du ser på det. De fleste som røyker cannabis bruker ikke andre narkotiske stoffer, men de fleste som bruker andre narkotiske stoffer, begynte gjerne med å røyke hasj. Du blir neppe avhengig av en gang, men det gjør at du trår over en grense for hva som er greit for deg, og det er det viktig å tenke over. Det er også slik at ungdom er mye mer utsatt for hasjens negative skadevirkninger enn det voksne er, så skal du prøve hasj, så anbefaler vi deg å vente lengst mulig med det. 

Til slutt må vi påpeke at 1 gram hasj er veldig mye, særlig fordi hasjen har blitt veldig mye sterkere de siste årene. Skal du røyke, så bør du dele det grammet i minst 10 deler og bruke kun en av delene. 

Du må selv vurdere om du synes det er verdt å prøve det. Les gjerne mer på RUStelefonen sine sider.




Hilsen RUStelefonen 915 08588
www.rustelefonen.no

Besvart: 4.12.2019

Oppdatert: 4.12.2019

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål